• Juli

10 dôvodov prečo navštíviť BardejovMalé mestečko tak trochu zašité na severovýchode Slovenska v regióne Šariša je možno pre väčšinu z nás celkom "od ruky", ale ... Bardejov sa častokrát opisuje ako jedno z najkrajších miest na Slovensku a tiež sa spája s prívlastkom najgotickejšie mesto našej malej krajiny. Pre niekoho už toto môže byť dostačujúcim dôvodom na návštevu, no pre tých čo potrebujú vizuálne dôkazy som sa pustila do tohto článku, kde vám ich ukážem, a to hneď desať.Historické námestie

Tá naj-naj vec, pre ktorú sa oplatí ísť na tento ďaleký severovýchod krajiny je jednoznačne bardejovské námestie. Vedeli ste, že je zapísané v svetovom dedičstve Unesco od roku 2000? S tými čo ho už navštívili, alebo sa v blízkej dobe chystajú, sa asi zhodneme v otázke, prečo až tak neskoro :) Toto pozdĺžne námestie obkolesené farebnými meštianskymi domami je na prvý pohľad veľmi fotogenické...a na druhý, tretí, .. uhol pohľadu stále viac a viac. V strede námestia na seba upozorňuje mestská radnica, ktorá je goticko-renesančnou stavbou z roku 1511 a vôbec prvou renesančnou stavbou na Slovensku, v tej dobe postavenou pre potreby mestskej rady. V súčasnosti radnica slúži ako múzeum a ako neodmysliteľná súčasť Bardejova, podľa ktorej na obrázkoch hneď spoznáte, že sa jedná o toto mesto. Veď vlastne dala aj meno samotnému námestiu, ktoré sa nazýva Radničné námestie.Druhou dominantou Radničného námestia je gotický rímskokatolícky kostol - Bazilika sv. Egídia. Kostol je architektonicky zaujímavým a naozaj obľúbeným chrámom nielen pre turistov, ale najmä pre miestnych. Pochopíte, keď začujete miestne bardejovské babičky utekajúce pred jeho brány v pondelok pred 6-tou ráno ako "šebe lamentujú popod fúz", že prečo nie je ešte otvorené. A čo sme tam o takej hodine robili my? Keďže sa radi hráme s foťákom, tak sme chceli využiť ranné jemnejšie svetlo na fotenie.V hornej časti radovej výstavby meštianskych domov je aj jeden spešl domček. Zachovala sa na ňom totiž pôvodná rokoko maľba, vďaka ktorej sa považuje za najmalebnejší domček Bardejova. Už menej malebná je socha kata s mačetou, ktorý bol osadený tiež v hornej časti námestia pár rokov dozadu a stal sa obľúbeným foto spotom turistov. Dom toho ozajstného bardejovského kata, ktorý vykonával miestne popravy v minulosti sa nachádza v bočnej ulici, resp. na rohu ulíc Veterná a Stocklova.
Vyhliadková veža Baziliky Sv. Egídia

Vnútro Baziliky sv. Egídia nie je úplne honosne prečančané, ale určite sa oplatí omrknúť si unikátnu kolekciu jedenástich gotických krídlových oltárov, ktorú tam majú. No najväčším lákadlom návštevy tohto chrámu je určite veža, ktorá slúžila ako zvonica, pretože je odtiaľ parádny výhľad na celý Bardejov a Radničné námestie máte pod sebou ako na dlani. Už len zdolať 183 (dosť) úzkych schodov (malá 8 ročná návštevníčka pri výstupe za mnou počítala !), a na vyhľiadke sa veľmi neopierať na ochoz, pretože je trošku (viac) obkakaná od holubov. Ale ten výhľad fakt stojí za to. Pred vstupom do Baziliky na pravej strane sú neprehliadnuteľne "pohodené" dva obrovské zvony. Tie boli pôvodne umiestnené práve vo zvonici veže Baziliky, ale keďže sa časom poškodili a vymenili za nové, tie pôvodné si aspoň takto mesto ponechalo na pamiatku.
Mestské hradby s baštami

Keďže z vyhliadkovej veže Baziliky máte výhľad na celé mesto, určite zhora zahliadnete mestské hradby, ktoré obkolesujú historickú časť Bardejova. Toto kamenné mestské opevnenie sa radí k najdokonalejším a najzachovalejším opevneniam miest nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Okrem hradieb sa totiž zachovali aj pôvodné bašty a vstupné brány. Tak hor sa na obchôdzku.
Ulica Johna Lenona

Tak poviem vám narovinu, že takéto niečo by som v Bardejove určite nečakala, ale táto malá slovensko-britská raritka ma úprimne potešila. Veď kto by si bol pomyslel, že v Bardejove máme pamätník Beatles? Je to tak, na rohu ulice Miškovského a Kláštorskej spod stromov vykúkajú skaly s menami členov Beatles a krátkymi úryvkami z ich známych pesničiek. Oproti na budove je vyobrazený aj samotný John Lenon a pod ním plakety ďalších svetoznámych kapiel a spevákov. Bardejovský Beatlesáci sa tu vyžili a takto pekne si pripomínajú čo populárnej hudbe táto skvelá kapela zanechala.
Spievajúca fontána

Od uličky Johna Lenona je to len pár krokov k spievajúcej fontáne, ktorá sa nachádza v Promenádnom parku za mestskými hradbami. Cez deň pôsobí fontána úplne obyčajne, ale po zotmení sa 43 jednoradových výstrekov premení na takých malých artistov. Artistov svetla a hudby. My sme sa bohužiaľ večer presúvali na iné miesto výletu, tak sme si tento mini svetelný koncert nemohli vychutnať, ale môže to vyzerať asi takto:


Zdroj: kamnavylet.sk

Zdroj: kamnavylet.sk
Siesta pri dobrej káve

To by nebol správny blog, keby sme vam nedali tip na dobitie energie pri kávičke a koláčiku. Však nás už poznáte, my si tiež bez toho výlet nevieme už ani predstaviť. V dolnej časti Radničného námestia, poniže baziliky nájdete fajn kaviareň Chianti wine & coffee bar s úžasnými koláčmi a kávou. Príjemné posedenie vnútri alebo na teraske dobre padne po rannej prechádzke mestom. Ďalší dobrý tip na kaviareň je Secret Cafe a ak máte chuť na jedlo, tak si to namierte do Cactus Restaurant & Grill.
Bardejovské kúpele

Tak ruku na srdce, kto má Bardejov zafixovaný z rozprávania rodičov ako mesto, kam sa chodí do kúpeľov, podobne ako Piešťany, a iné ďalšie? Ja sa priznávam, že to tak mnohé roky bolo aj u mňa. Ale dnes sa oplatí zájsť do Bardejovských kúpeľov aj keď sa nechystáte liečiť fyzicky, ale hlavne duševne, pretože sa tu môžete zrelaxovať vo wellnesse alebo vodnom a saunovom svete, ktorý je prístupný v kúpeľoch aj pre neubytovaných hostí. Mimo toho, samotné kúpele sa nachádzajú v krásnom prostredí, s nádhernými záhradami, ktoré sú super foto spotmi. Ak sa chcete preniesť trošku do histórie, môžete si vyskúšať pobyt v dobovo zariadenom dvojizbovom apartmáne, kde bola ubytovaná aj rakúsko-uhorská cisárovná Sisi pri svojej návšteve Bardejova v roku 1895. Izba má aj parádnu terasu, z ktorej si Sisi užívala výhľad na celé kúpele.


Zdroj: kupele-bj.skSkanzen Slovenskej dediny

No a keď už v tých kúpeľoch budete, určite nevynechajte open air múzeum (ako sa dnes takému skanzenu hovorí) slovenskej dediny z 19. storočia, ktorý sa nachádza na okraji kúpeľov. Niežeby sa také podobné dedinky, kde čas akoby zastal, nenašli kde tu po Slovensku, ale tak predsa len, domčeky ako perníková chalúpka už málokde nájdete. V skanzene sa nachádza 30 domov tradičnej slovenskej ľudovej architektúry z oblasti Šariša a Zemplína a dva drevené kostolíky typické pre tú dobu.


Zdroj: severovychod.sk
Hrad Zborov

Ideálna prechádzka, respektíve menšia túra, po dobrom obede je na hrad Zborov, ktorý sa nachádza len 8 km od Bardejova. Niekdajší gotický hrad bol postavený na prelome 13. a 14. storočia, no dnes je už len zrúcaninou, pretože počas stavovských povstaní v roku 1684 bol napadnutý vojskom a zbúraný, neskôr počas 1. svetovej vojny hradné múry dostali ešte viac zabrať. Miestni však nechceli dopustiť, aby hrad úplne chradol a tak cez Občianske združenie poopravovali čo sa dalo a snažia sa hradu vdýchnuť opäť život organizovaním rôznych podujatí počas leta.


Zdroj: severovychod.sk


Cesta k hradu je strmšia, asi sa zapotíte, ale trvá len približne 30 minút po žltej značke z obce Zborov. Pozor však, keď vyrazíte z Bardejova po ceste 77 smerom na Zborov, pri obci Dlhá Lúka je popri ceste tabuľka označujúca hrad so šípkou doprava do obce. Skúsili sme ísť podľa nej a nie podľa navigácie, ktorá nás posielala ešte ďalej do Zborova a zle sme spravili, pretože sme tam celkom blúdili, a žiadnu zmienku o hrade nenašli. Je možné, že sa tadiaľ na hrad dá dostať, ale je to pravdepodobne oveľa dlhšia cesta. Preto sme to radšej otočili, šli podľa navigácie do dediny Zborov a tam sme našli informačnú tabuľu k hradu, tak sme usúdili, že to je tá spravna cesta :)
Historické drevené kostolíky

Pre mňa druhá najkrajšia vec, čo vidieť v okolí Bardejova po Radničnom námestí sú rozhodne drevené kostolíky roztrúsené po dedinkách celého Šariša. Kostolíky, ktoré tu nájdete sú jedny z najstarších, prevažne grékokatolíckych kostolov a zopár rímskokatolíckych postavených na Slovensku zo 16. až 18. storočia. Úplne prvý, ten naj-najstarší bol rímskokatolícky kostol svätého Františka z Assisi, postavený v Hervatove dokonca okolo roku 1500. Tento kostol je aj zapísaný v kultúrom dedičstve Unesco. Ďalšou zaujímavosťou je, že pri ich stavbe nemohol byť použitý iný materiál ako drevo a stavali sa bez použitia akýchkoľvek klincov.Pri odchode z Bardejova sa určite v niektorých z dedín zastavte si kostolíky pozrieť. Našťastie, na ktorýkoľvek smer sa z Bardejova vyberiete, nejaký kostolík po ceste bude :) Smerom na Starú Ľubovňu je to kostolík v dedinke Krivé a Lukov, smerom na Prešov sú to Tročany a už spomínaný Hervatov, no a napokon smerom na Svidník sú to kostolíky v dedinke Mikulášová, Jedlinka, Kožany. Smerom k poľským hraniciam je ešte nádherný kostol v dedine Frička. Mnohé z nich sa dodnes využívajú na bohoslužby, ale počas dňa je väčšina z nich zavretá. Nezúfajte však, ak si chcete kostol pozrieť zvnútra, stačí zavolať na telefónne číslo uvedené pri vstupe a kostol vám prídu ukázať.Tak čo, presvedčilo vás týchto 10 vecí naplánovať si na najbližší víkend výlet do Bardejova? Ak áno, napíšte nám dole v komentároch prípadne aj vaše ďalšie dôvody na návštevu, ktoré by mohli nalákať aj ostatných :)

4 views