• Juli

Čo by ste nemali vynechať pri návšteve Cusca v Peru

Updated: Jul 8, 2020


Cusco sa považuje za taký "základný tábor" všetkých cestovateľov, ktorý do Peru prichádzajú predovšetkým za účelom návštevy novodobého divu sveta Machu Picchu, ruin Inkov v Posvätnom údolí (Sacred Valley), alebo nedávno objavených Rainbow Mountains, teda dúhových hôr. Avšak samotné historické centrum Cusca má mnoho čo ponúknuť svojim návštevníkom. Či už sú to katedrály, koloniálna architektúra, archeologické náleziská čo vás zaujíma, alebo nakupovanie v úzkych uličkách a ochutnávanie božského peruánskeho jedla, toto niekdajšie hlavné mesto Inkov má všetko. Niet divu, že v minulosti bolo tiež dôležitým kultúrnym centrom veľmoci Inkov.

itinerÁr na 2 celÉ dni v Cuscu


Cusco leží v nadmorskej výške 3020 m, to znamená, že aklimatizácia na tak vysokú nadmorskú výšku je kľúčová pred tým, ako sa vôbec vyberiete niečo objavovať. To platí dvojnásobne ak prichádzate do Cusca priamo z Limy, ktorá leží na úrovni mora. Takže prosím vás, nikam sa neplašte a nebežte zdolávať Machu Picchu hneď prvé dva dni, možno aj tri a hlavne sledujte, či nepociťujete symptómy výškovej choroby. Nie je nič horšie ako sa namiesto ruin Machu Picchu pozerať akurát tak na strop hostelovej izby v posteli s ukrutnou bolesťou hlavy. Odporúčam ešte pred odchodom (!) a kúpou leteniek, si naplánovať na Cusco extra oddychové dni na začiatok nech si telo zvykne na riedky vzduch a plánovať návštevu hlavných pamiatok až neskôr. Nebojte, nudiť sa určite nebudete, aspoň nie s týmto naším kompletným návodom toho, čo sa v Cuscu oplatí vidieť.
Čo nájdete v tomto článku:

Kostoly, ikonické budovy - Katedrála Cusco, Qorikancha, Basilica de la Merced

Dedičstvo Inkov - Sacsahuman, Dvanásť uhlový kameň

Gastro tipy - Uchu, L`Atelier, La Boheme Creperie, Organica

Naj miesta na západ slnka - San Cristobal, San Cristo, Mirador del San Blas


Mali by ste vedieť: Ak si plánujete v Cuscu pozrieť viacero pamiatok a takisto Sacred Valley, tak by ste si určite mali kúpiť Cusco turistický lístok -> Boleto Turistico. Je viacero typov týchto lístkov, z ktorých každý vám dáva prístup na rôzne kombinácie atrakcií, takže si môžete vybrať podľa toho, čo máte v pláne vidieť.


Ak chcete vidieť čo najviac, tak ako my, tak najlepšia varianta je Full Boleto Turistico. Zahŕňa vstup na 16 atrakcií vrátane Sacsayhuaman, Ollantaytambo, Pisac, etc. S týmto lístkom môžete ušetriť veľa peňazí v porovnaní s tým, keby ste si vstupy kupovali samostatne. Lístok stojí 130 Soles - 35 Eur a je platný po dobu 10 dní. Kúpiť ho môžete na pokladni všetkých atrakcií kde platí, takže nemusíte zbehať celé Cusco, aby ste našli predajcu. My sme ho napríklad kúpili na Sacsayhuaman.


------ Deň 1 ------


1. Plaza de Armas

Poznáte príslovie "Všetky cesty vedú do Ríma"? Tak niečo podobné platí aj pre námestie Plaza de Armas, ktoré je miestom v Cusco city, kde sa stále niečo deje. Dôvodom sú reštaurácie, hotely a kaviarne zgrupené okolo malého parčíku s fontánou, takže nie je sa čo diviť, že je to rušná časť mesta prakticky celý deň aj noc. Veľa podnikov má balkóny nasmerované na námestie, takže nič vám nebráni vychutnať si ten city vibe takto pekne zhora pri kávičke, alebo nejakom smoothie. Plaza de Armas si zachovalo tento pulzujúci feeling ešte z čias Inkov, keď to bolo významné miesto stretávania sa miestnych a predávania svojej úrody či výrobkov.Počas španielskej kolonizácie pôvodná Inka architektúra bola nahradená budovami v koloniálnom štýle, ale čo to z nej ostalo zapísané v stenách základných múrov. Na námestí sú dve ikonické budovy, podľa ktorých je námestie zapamätateľné, a to je Cusco Katedrála a Kostol La Compañía de Jesús. Určite tiež neprehliadnete nádherné kamenné arkády okolo celého námestia, ktoré lákajú sa pomedzi ne poprechádzať, alebo aj úzke bočné kamenné uličky s malými obchodíkmi so suvenírmi.

2. Catedral del Cusco

Ako som už spomenula Cusco Katedrála je asi najviac ikonická budova na Plaza de Armas a nemôžete povedať, že ste boli v Cuscu pokiaľ ste ju nenavštívili. Oficiálne sa nazýva Katedrála Baziliky Nanebovzatia Panny Márie a je prvým kresťanským kostolom postaveným v meste španielmi, ako inak ako zničením dedičstva Inkov :(. Stavba začala v roku 1559 na základoch niekdajšieho inka chrámu Kiswarkancha a dokončená bola v roku 1654.Interiér je zdobený obrovským strieborným oltárom, chórom z cédrového dreva a rôznymi náboženskými maľbami, z ktorých najzaujímavejšou je "Posledná večera". Čo je také zaujímavé na tom obraze? No, Ježiš a jeho učeníci si tam pochutnávajú na morskom prasiatku. Už vidím tie vaše vypúlené oči, že "čooo?!", ale je to tak, morské prasa je totiž peruánska delikatesa a pripravuje sa pri všetkých veľkých slávnostiach. Katedrála je taktiež hlavným depozitárom koloniálneho umenia, archeologických artefaktov a relikvií. Avšak dnu sa nemôže fotiť, takže všetko si to vychutnáte len vlastnými očami :)Pro Tip: Ak chcete ale perfektnú foto zvonku pred katedrálou so zavretými vstupnými dverami, musíte sem prísť naozaj veľmi zavčasu, ešte pred prvou omšou, ktorá sa začína o 6:30 ráno (inak sú dvere stále otvorené počas celého dňa a už sa nevyhnete prichádzajúcim ľuďom).


Otváracie hodiny pre verejenosť:

Pondelok - Nedeľa: 10:00 - 18:00


Vstupné:

25 Soles / 6.5 Eur
3. San Blas

Naša najobľúbenejšia časť Cusca, San Blas, je taká kvázi hipsterská štvrť v južnoamerickom ponímaní. Úzke uličky, maličké námestíčka, trendové reštiky a kaviarne a predovšetkým, žiadne turistické pasce :) Ako sa tak človek prechádza pomedzi biele domčeky, tak si začnete všímať krásne dekorácie, balkóniky plné kvetov a kadejaké iné malé drobné detaily, vďaka ktorým sa ihneď do tohto miesta zamilujete a prinúti vás to prísť znova.Do štvrti San Blas sa dostanete z námestia Plaza de Armas keď od Cusco katedrály z ľavej strany zabočíte na ulicu tiahnucu sa do hora poza katedrálu. Môžete pokračovať popri kostole San Blas (Iglesia de San Blas) a skončiť až na Vyhliadke San Blas (Mirador San Blas), kde odporúčame zostať až do západu slnka a užiť si výhľad na mesto počas zlatej hodinky.

4. Obed v

La Boheme Creperie

Keď už budete v San Blas, tak mám pre vás aj pár gastro tipov.Nás absolútne uchvátila La Boheme Creperie z dvoch hlavných dôvodov: excentrický interiér a fantastické palacinky s netradičnými kombináciami chutí či už na sladko alebo na slano ->> aka Peruánska palacinkáreň. Som si takmer istá, že toto miesto by sa páčilo aj vám, pretože hýri farbami, má výhľad na strechy Cusco-domov a dvor s hojdacími sieťami a vlastný dizajn tanierov a pohárov.A aby toho nebolo málo, k reštike patrí aj hostel pre backpackerov s rovnako netradičným interiérom, ktorý by ste si rovnako zamilovali ako reštiku.

Mimochodom, jedno upozornenie, reštika je pondelky zavretá, tak podľa toho plánujte návštevu a obed v San Blas.Tip na pobavenie: Možno to vyznie smiešne, ale.....choďte sa pozrieť aj na toalety....sú super cool :)


Otváracie hodiny:

Utorok - Nedeľa: 8:00 - 22:00

5. Poobedňajšia kávička v

L`Atelier Cafe Concept


Ak ste rovnakí kávomaniaci ako my, tak určite oceníte tento tip na kofeínový pôžitok. A ak aj nie ste, som si istá, že toto miesto sa vám bude páčiť aj tak, už len kvôli dizajnu, výhľadu a chutných koláčov ktoré tu majú. Ste predsa na dovolenke, tak si doprajte aj dezert!Navyše, kaviareň je super umiestnená, len pár krokov od La Boheme Creperie = keď vyjdete von z palacinkárne, choďte hneď doľava a na konci ulice (tvar 'T') sa nachádza L`Atelier. Táto maličká útulná kaviareň je súčasťou malej galérie/dizajnérskeho obchodíku, na druhom poschodí s absolútne romantickým, až gýčovým výhľadom na ulice San Blas z dvoch mini balkoníkov plných kvetov. Okrem týchto stolov sú tam len 2 ďalšie..ano viem, je to dosť malinké, ale celý koncept je proste...aaah :)Pro Tip: Sedenie "v balkóniku" je samozrejme často obsadené, takže ak nechytíte práve tento spot po obede (ale môžete mať šťastie), tak skúste prísť na raňajšiu kávu tesne po otvorení.


Otváracie hodiny:

Pondelok - Nedeľa: 8:15 - 19:00
6. Dvanást` uhlý kamen`

Fascinuje vás architektúra Inkov? Padne vám sánka keď počujete, že dokázali postaviť svätyne, domy, mestá z obrovských kusov kameňa bez použitia akéhokoľvek spojovacieho materiálu? Tak potom by ste sa mali ísť pozrieť na jedny z posledných pozostatkov inkských domov v okolí ulice "Calle Hatunrumiyoc", kde uvidíte aj slávny opracovaný dvanásť-uhlý kameň (základný stavebný materiál Inkov). Svoj názov dostal podľa dvanástich viditeľných hrán, ktoré dokonale pasujú k ostatným priľahlým blokom kameňa. Keď človek vidí tú "stavebnicu", môže sa len diviť akú precíznosť a zmysel pre detail museli Inkovia mať. Odolalo to všetkým poveternostným podmienkam, zemetraseniam a dokonca ani dnes, po toľkých storočiach, tam medzi tie bloky kameňa nie je možné vsunúť ani len kúsok papiera.Dvanásť-uhlý kameň je súčasťou múru Arcibiskupského Paláca a je to dosť rušné miesto (preplnené turistami). Takže ak nepatríte medzi veľmi trpezlivých ľudí, alebo proste nechcete strácať čas a vidieť iné veci v Cuscu, tak sa odfoťte hneď za rohom tejto ulice, kde sú v podstate rovnaké kamene (len nie dvanásť uhlé). Ale tak, 12 uhlov či 9 uhlov, záleží na tom? Celá tá stavba je úžasná.
7. Qorikancha

Qorikancha vo voľnom preklade znamená "Chrám Slnka" a Inkovia ju zasväcovali Bohu Slnka. De facto, tento chrám bol najposvätnejším a najdôležitejším miestom v celej inkskej ríši. Tak ako už samotné meno napovedá, táto svätyňa bola niekedy zvnútra celá pokrytá zlatom aby dostatočne odrážala slnečné svetlo a tak uctievala Boha Slnka. Zvonku to nebolo inak, záhrada a v nej tráva a kvety boli vyrobené zo zlata ako aj lamy, vtáky a ostatné zvieratá. Bohužiaľ, po príchode Španielov do krajiny, títo všetko zničili, zlato roztavili a poslali späť do Španielska a celá svätyňa bola zrovnaná so zemou. Neskôr na základoch niekdajšieho Qorikancha chrámu postavili z demolovaných kameňov koloniálny palác a konvent Satno Domingo.Avšak, jedno sa musí nechať tým Španielom, nová koloniálna stavba je naozaj úchvatná, s nádhernými arkádami na oboch poschodiach dekorovanými kvetmi okolo štvorcového nádvoria. Výhľad na zvonicu ako aj na fontánu v strede nádvoria je prakticky z každého uhla niekdajšieho chrámu. Keď sa prechádzate po chodbách pomedzi arkády, nie je možné si nevšimnúť nádherne zdobené stropy a maľby na stenách. Ak ešte nebudete mať dosť, môžete sa ísť poprechádzať aj do vonkajšej záhrady za buduvou v južnej časti, kde sa dostanete na ten istý vstupný lístok.