• Juli

Kam na výlet do prírody autom v okolí Prahy?Nápad na tento článok prišiel v koronovom období, kedy asi každý chce vypadnúť niekam von aspoň cez víkend, keď už zvyšok týždňa musí "trčať" doma. A jediné miesto, kde sa môžeme voľne pohybovať bez rúšok je príroda. Samozrejme chcem, aby tento článok bol univerzálny či v korone, alebo bez nej a v každom ročnom období. Preto som sem vybrala 10 krásnych a zaujímavých turistických trás, ktoré sú vzdialené od Prahy maximálne do 2 hodiniek cesty autom, kde si každý na základe svojich zdatností určite nájde miesto kam by sa chcel ísť pozrieť. Ak nás na instagrame sledujete, tak ste zábery z týchto miest už pravdepodobne videli, no pre osvieženie pamäte a ucelenie ich tu uvediem pekne pokope. Väčšinu z nich sme navštívili už viackrát, a to v rôznych ročných obdobiach, no vždy sa najviac teším, keď mi pri prechádzke nimi šuchocú listy pod nohami a celá okolitá krajina dostane taký zlatisto-oranžový nádych. Alebo naopak keď po dlhej zime všetko pučí, kvitne a vonia. Ste zvedaví aké hot tips som si pre vás pripravila?


Tak poďme na to.1. Riegrova stezka


Začneme asi najvzdialenejším miestom v tomto zozname, ale na druhú stranu tým najkrajším. Aspoň tak tvrdia všetci nadšenci prírody. Riegrova stezka sa totiž radí medzi top 10 najkrajších trás popri riekach v Čechách. Cesta k nej vám zabere zhruba 1:45 hodiny, pretože sa nachádza 120 km od Prahy niekde v strede medzi Krkonošmi a Českým rájom, pri meste Semily.Dlhšiu cestu autom vám vynahradí prechádzka kaňonom rieky Jizerky cez vysunuté lávky, nádherne sfarbený les, mini tunel vytesaný do skaly a takisto magické miesto pod vrstvou listov pri už nefungujúcej vodnej elektrárni. No a čím stúpate vyššie nad rieku, tým sa vám viac otvára pohľad do kaňonu, takže kto sa nebojí výšok, može dole nahliadnuť na viacerých vyhliadkach. Celkovo má trasa 4 km jednou stranou, a aj keď nie je vhodná pre bicykle, alebo kočíky (aj keď sa na začiatku môže zdať), zvládne ju pomerne každý.Ak sa nechcete vracať na východzie miesto tou istou trasou, tak si výlet môžete predĺžiť o ďalších necelých 6 km a pripojiť sa na Kamenického stezku, ktorá vedie lesom vysoko nad riekou a po ceste sa kochať výhľadmi z niekoľkých vyhliadok. Určite, ale určite! si vylezte na Myší skálu, aj keď je to trošku nebezpečnejšie a náročnejšie (sú tam reťaze na pomoc pri výstupe), no ten pohľad na okolitú krajinu z tej skaly je neskutočne krásny.
2. Klokoc´ské skály


Ak sa vám máli krás Českého raja, tak Riegrovu stezku môžete na druhý deň doplniť o niekoľko kratších trás po turistických chodníkoch v Klokočských skalách, a máte z toho parádnu víkendovku.Prírodná rezervácia Klokočské skály sú vlastne komplexom dvoch skalných miest, Betlehemské skály a Klokočské skály. V tých Betlehemských nájdete vysoké pieskovcové skaly, ktoré pripomínajú hradby, alebo slonie chrbty (tak sa aj nazývajú) a v Klokočských sa zas môžete prejsť cez rôzne skalné priechody, vyhliadky, prípadne do jaskyne Postojna. Ale viete na čo aj tak budete kukať so sánkou dole? Na prenádherne sfarbené paprade a kríky, stromy a vlastne všetko naokolo :)
3. Hruboskalsko


Táto perla Českého ráje je vyhľadávaným miestom všetkých horolezcov (alebo ak chcete skalolezcov), kvôli vysokým skalným "vežiam", kde niektoré z nich dosahujú výšku aj 55 m a je ich tam zhruba 400. Natáčal sa tu dokonca známy a veľmi obľúbený český film "Jak dostat tatínka do polepšovny". Ale nielen horolezci sa tu cítia doslova ako v raji. Vysoké skalné útvary zasadené v nádhernom hustom lese vytvárajú komplex skalného mesta, kde sa zaručene je na čo pozerať a obdivovať silu a fantáziu prírody.Celá oblasť Hruboskalska je popretkávaná sieťou značených turistických trás a navyše skrýva v sebe dve veľké lákadlá, hrad Hrubá skála a hrad Valdštejn. Ak chcete navštíviť oba, tak odporúčame trasu začať v Sedmihorkách (parking pri bývalých kúpeľoch), odkiaľ sa po zelenej značke zhruba po 2km dostanete k hradu Hrubá skála. Určite si zvoľte trasu k hradu cez Myší díru!Odtiaľ pokračujte po tzv. "Zlatej stezce", teda len jej časti, zhruba 3,5 km ku hradu Valdštejn. Táto časť Zlatej stezky je turisticky označená červenou farbou a vedie cez les, ktorý v jeseni je neopísateľne krásny pod perinou farebných listov. Po ceste je niekoľko vyhliadok, asi najkrajšie sú Vyhlídka na Kapelu a U Lvíčka. No a naspäť do Sedmihoriek už len žltou asi 5 km a je z toho super okruh. Celou trasou vlastne idete po asfaltovom chodníku, takže tento výlet je vhodný aj na prechádzku s kočíkom.

4. Veltrusy


Veľmi obľúbeným miestom na prechádzku v bližšom okolí Prahy je Zámecký park Veltrusy, ktorý je mimochodom aj krásnou zastávkou na cyklotrase z Mělníka do Prahy, alebo naopak (o tom pripravujem ďalší článok) :)Samotný zámok je bohužiaľ v rekonštrukcii, ale záhrady v areáli zámku sú sprístupnené, tak ako aj rozsiahly park v jeho okolí s alejami, mostíkmi, a ďalšími menšími pavilónmi v okolí zámku. Super miesto na víkendovú poobedňajšiu prechádzku a dokonca v zadnej časti parku sa nachádza aj dančia obora a v severnej časti parku v blízkosti Holandského Selského domu alebo Egyptského pavilonu je most so sfingou.

5. Cinibulkova stezka


Samozrejme nemôžem vynechať tip na výlet v Kokořínsku (strašne sa mi páči ten názov), kde je trasa síce trošku náročnejšia, z kopca do kopca a na jednom mieste aj reťaze, ale na to všetko čo tam uvidíte, to jednoznačne stojí za trošku spotené tričko.Cinibulkova stezka má 9km, je značená žltou turistickou značkou a je nadupaná zaujímavosťami, či už sú to skalné útvary, vyhliadky, alebo samotný les, ktorým prechádza. Stezka začína a končí v Mšene pri bývalých kúpeľoch, takže táto trasa sa v pohode dá spraviť aj ako okruh, ktorý prejdete zhruba za 3-3,5 hodiny.Najkrajšie a najzaujímavejšie úseky sú Prolezovačky, Bludište (najsuper zážitok z celej trasy) a Obří hlava a Žába. Mimo nich sú tam ešte vyhliadky, dve umelo vybudované jaskyne, skalné útvary Tutanchamon a Faraon a Prusečná skála.Ak po prejdení tejto trasy nemáte ešte dosť, môžete Cinibulkovu stezku doplniť výstupom na Mšenské-Kokořínské Pokličky, ktoré sa nachádzajú len 7km od stezky. Dá sa pod ne prísť aj priamo autom (je tam parkovisko) a už len šlapať zruba 15min po schodoch hore, prípadne ak sa chcete prejsť, tak po modrej značke k nim dojdete aj priamo z Mšena.

6. Adršpašsko - Teplické skály


Je mi jasné, že o Adršpachu ste už asi mnohí počuli, je to najväčšie skalné mesto v Čechách, ale koľkí z vás tam aj reálne boli? Je to síce jediné miesto z týchto 10 tipov na výlet, kde sa platí za vstup, ale tých 120 KČ v sezóne a 80 KČ mimo sezóny nie je taká horibilná suma. Za parkovanie pred vstupom zaplatíte 50 KČ bez časového obmedzenia. Od apríla do konca októbra je hlavná sezóna, kedy musíte počítať s návalom turistov počas dňa. Preto vám určite odporúčam radšej navštíviť tento zaujímvý komplex obrovských skalných útvarov skôr v okrajoch sezóny, alebo dokonca mimo hlavnú sezónu, teda medzi novembrom a marcom. Nemusíte sa báť, že prídete o pekné pohľady, dokonca by som povedala, že v jeseni toto skalné mesto dostáva úplne iný nádych a atmosféru, dokonca až takú mystickosť hlavne pri jazere Pískovna pár metrov od vstupu. Bez ohľadu na obdobie, pre najlepší zážitok bez ľudí si určite privstaňte a túru si naplánujte hneď na 8:00 ráno na otvorenie.Väčšina ľudí navštevuje len skalné mesto Adršpašské skály, kde uvidíte Starostu a Starostovú, Milencov, Homole cukru, Slonie námestie, Čertov Most, Veľkú Panorámu a Želvu atď., všetko v ich skalných napodobeninách samozrejme. Je to pomerne krátky 4 km okruh po zelenej značke, ktorý prejdete približne za 1,5-2 hodiny (s nejakým tým fotením).Zhruba v polke okruhu pri Trpaslíkoch je odbočka na žltú značku k Adršpašskému malému a veľkému vodopádu a Adršpašskému jazierku, po ktorom vás pltník prevezie a poriadne rozosmeje výkladom o skalnom meste. Za prevoz sa opäť platí 50 KČ, ale podľa mňa to fakt stojí za to. Po lodičkách sa môžete vrátiť späť na zelenú a dokončiť okruh Adršpachu, kde na konci na vás čaká prekvapenie. Myší díra (ja viem, všade je niečo myšie) je najužšie miesto medzi dvoma obrovskými skalnými stenami, ktorým musíte prejsť pravdepodobne s ruksakmi dole z chrbta, pretože ich môžete ošúchať na drsných skalách, tak úzka štrbina to je. Okruh Adršpašskými skalami má pekne upravené chodníky a väčšia časť trasy je po rovine, prípadne s nejakými tými výstupmi po schodoch.Ak však máte silu a chuť na dlhšiu túru, tak od lodičiek na Adršpašskom jazierku sa dá po žltej značke pokračovať 4 km Vlčí roklí až k Teplickým skalám (pozor je tam určité výškové prevýšenie). Samotný okruh Teplickými skalami po modrej značke má 6 km a je fyzicky náročnejší oproti Adršpachu. Tu sa môžete tešiť na pohľady na úzke skalné steny siahajúce až "do neba" ako napríklad Chrámové a Martinské steny a skalné útvary Housenka, Krakonošova harfa, Reznická sekera a ďalšie. Nájdete tam aj zrúcaninu hradu Strmen, čo je v podstate vyhliadka na skalné mesto a takisto Sibír, kde je stále sneh aj v letných mesiacoch.

K Teplickým skalám sa dá dostať aj autom samozrejme, stačí prejsť k mestečku Teplice nad Metují, ale tým pádom musíte počítať, že znovu zaplatíte vstupné, ktoré je tu 100 KČ.
7. Ostaš


Neďaleko Adršpachu, v dedine Police nad Metují sa nachádza ďalšie skalné mesto, o ktorom sme, priznám sa, predtým ako sme ho navštívili veľa nepočuli, ale na naše veľké prekvapenie tam zavíta počas víkendu asi pomerne dosť ľudí. Pri príchode sme ledva našli voľné parkovacie miesto. Na prechádzku máte na výber dve trasy, a to po modrej značke na vrchol hory Ostaš, alebo teda inými slovami cez Horný labyrint, a potom po zelenej značke cez Dolný labyrint ku Kočičímu hradu.Horný labyrint skrýva v sebe zaujímavé pieskovcové útvary, Zbrojnoš, Čertovo auto alebo Tri medvede, ale mne asi najviac aj tak utkvela v pamäti zaseknutá skala nad Bludiskom, ktorá sa nápadne podobá na svetoznámy Kjeragbolten, len v zmenšenej podobe.Celý okruh Horným Labyrintom má zhruba 3,5 km. V Dolnom Labyrinte vás asi najviac zaujmu panoramatické výhľady na okolitú krajinu a ďalšie skalné útvary ako je napríklad tzv. Kočičí hrad (bohužiaľ my sme sa k nemu nedostali, keďže cesta bola zatarasená).

8. Vyhlídka Máj


Poznáte tie pohľadnicové zábery meandrov Vltavy používané pri propagácii krás Českej Republiky v oblasti turizmu? Tak presne také si môžete spraviť aj vy na najkrajšej vyhliadke na Vltavu, ktorá dostala meno Máj. Vyhliadka je situovaná priamo nad zlomom koryta rieky, čo pri pohľade zhora vytvára zaujímavý obraz podkovy.Trasa k vyhliadke je absolútne nenáročná 2 km dlhá prechádzka a začína v dedinke Teletín, 50 km od Prahy. Stačí sa len vydať von z dediny smerom na Krňany a po chvíľke uvidíte tabuľku s nápisom "Vyhlídka", ktorá vás navedie cez pastvinu na mierny kopec, na vrchole ktorého sa už môžete kochať výhľadom. Pre najlepší foto záber treba zliezť trošku po skalách dole, kde už stromy úplne nevadia vo výhľade, ale samozrejme je to len pre tých, ktorý sa neboja výšok, prípadne sú si istý svojim krokom po skalách. Z vyhliadky sa môžte vrátiť do Tetína a trošku sa poobzerať po dedine a určite odporúčam si zájsť na dobrú kávu a domáce koláčiky, či prípadne kváskový chlebík do miestnej malej pekárničky "Kváskovký chléb z Teletína" (ale pozor, otvorená je len cez víkendy).Ak vám prechádzka na vyhliadku úplne nestačila, keďže je pomerne krátka, je možné spraviť si túru aj cez náučnú stezku Svatojánské proudy, ktoré sa tiahnu popod Vyhliadku Máj pozdĺž brehu Vltavy. To je však už dlhšia túra, preto im venujem osobitný bod v tomto zozname.9. Svatojánské proudy

Ako som spomínala v predchádzajúcom bode, Náučná stezka Svatojánske proudy sa tiahne krásnym kaňonom pozdĺž rieky Vltavy. Meno jej ostalo po pôvodnom názve tohto nebezpečného úseku rieky, ktorý bol v minulosti využívaný na splavovanie dreva a kameňa do Prahy. Všetci pltníci sa tohto úseku obávali, kvôli perejám a zákrutám. Neskôr si však túto oblasť rieky vo veľkom obľúbili vodáci, ktorý tu postupne začali stavať zruby a jednoduché príbytky, až z toho postupne vznikla prvá trampská osada Ztracenka (Ztracená nadeje) a neskôr mnohé ďalšie. Bohužiaľ s potrebou výstavby Štěchovickej priehrady na reguláciu toku všetky tieto trampské osady boli v roku 1943 zaplavené a tým sa ukončilo aj splavovanie dreva. Vodáci sa však svojho obľúbeného miesta nevzdali a vrátili sa sem znova a pritom vybudovali aj turistickú trasu, dnes náučnú stezku dlhú 10 km, ktorá prechádza aj cez legendárnu Ztracenku.