• Juli

Maledivy za cenu dovolenky v Grécku? Čítaj tento kompletný návod ako na to.

Updated: May 28, 2020"To fakt?"... je asi prvé, čo ste si v duchu pomysleli, keď ste si prečítali nadpis tohto článku, však? Maledivy sú asi snom každého, kto má aspoň trochu rád pláže, more a slnko. Len donedávna boli tieto súostrovia v Indickom oceáne pre mnohých nedosiahnuteľné a považované za destináciu len pre tých bohatých. No dnes si už ten luxus najbelšieho piesku a najmodrejšej vody na svete može užiť väčšina z vás. Nerobím si srandu, dovolenka na Maledivách môže vyjsť rozpočtovo rovnako ako kdekoľvek v Európe pri mori, ak ste ochotní trošičku poľaviť zo svojich nárokov.


Ako je to možné? Čo znamená poľaviť zo svojich nárokov? Čítajte ďalej a dozviete sa.


Všetky tie prenádherné drevené či bambusové domčeky postavené tesne nad vodou s mólkom uprostred, ktoré tak obdivujeme na fotkách sa nachádzajú na súkromných ostrovoch a patria pod rezorty, kde ceny asi rapídne neklesnú ani v dôsledku covid-19. Tam sa jednoducho platí za luxus, all inclusive a splnenie všetkého, čo vám na očiach vidia. Avšak pre tých, ktorí nemajú šťastie v súťažiach, nerozbili jackpot v športke, alebo sa im nechce šetriť do prasiatka, je tu iná alternatíva. Maledivský prezident totižto pár rokov dozadu povolil obyvateľom na lokálnych ostrovoch začať s turistickým businessom. Domáci sa toho patrične chytili a začali stavať hotelíky a guest-housy vedľa svojich domovov. Voda a piesok na lokálnych ostrovoch je presne taká ako si predstavujete na Maledivách, avšak cena ubytovania tu je niekoľkonásobne nižšia. Samozrejme, treba očakávať aj nižšiu úroveň služieb, jednoduchšiu stravu a určité lokálne obmedzenia (o tom bližšie dole nižšie), ale na druhej strane máte možnosť spoznať maledivskú kultúru, ich domáce jedlo či skúsiť si miestnu hromadnú dopravu. Takže je to na vás, buď sa zrieknete luxusu a dáte to na "backpackera", alebo chcete byť hýčkaní a v tom prípade pomaly začnite zapĺňať pokladničku.


Dobre vedietˇ pred odchodom


Ešte predtým ako sa vrhnem na rady ohľadom riešenia dopravy a ubytka tak, aby ste sa vmestili do rozpočtu bežnej dovolenky v Európe, začnem asi najprv praktickými informáciami pri ceste na Maledivy na vlastnú päsť.


VÍZA

Našťastie víza pri pobyte do 30 dní na Maledivách nepotrebujete. Turistické vízum je udelené automaticky a bezplatne pri príchode. Jediná podmienka je, že musíte mať spiatočnú letenku a cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov. Na MZV som sa dočítala, že pri odchode z Maledív sa platí tzv. odletová daň 25 USD, ale popravde, nepamätám si žeby sme my niečo také platili, takže pravdepodobne to bolo zahrnuté už v cene letenky. Myslím, že väčšina leteckých spoločností to tak robí, ale pre istotu si to overte.


KEDY JE NAJLEPŠIE ÍSŤ

Jednoducho celoročne. Hlavná sezóna je medzi novembrom a aprílom, ale veľmi veľký rozdiel v počasí v porovnaní s inými mesiacmi väčšinou nie je. My sme boli na ostrovoch v marci a stalo sa, že nám pár dní poobede spŕchlo, ale najviac tak pol hodinu a inak bolo slnečno.


OČKOVANIE

Nie je potrebné ani vyžadované. V našom prípade sme cestu na Maledivy spájali so Sri Lankou, takže sme sa očkovať dávali na hepatitídu a týfus, ale to naozaj len kvôli cestovaniu po Sri Lanke, keďže sme vedeli, že chceme ochutnávať miestne špeciality.


MENA

Oficiálnym platidlom na Maledivách je rufiyaa (MVR - maledivská rupia), ale americké doláre sú vo všeobecnosti akceptované, dokonca by som povedala že aj preferované. Je dobré mať so sebou dostatok hotovosti aj na platbu za hotel a výlety, pretože platba kartou sa účtuje vysokým servisným poplatkom. A doláre určite zameníte výhodnejšie doma.


SIM KARTA

SIMka sa dá kúpiť na letisku, alebo v Male (hlavnom meste) za 2 USD a 2GB balík dát za cca 15 USD. Väčšina hotelov a guest-housov má v cene aj wifi, ale prenos dát je dosť pomalý.


OBMEDZENIA NA LOKÁLNYCH OSTROVOCH

Maledivy sú moslimská krajina, a preto pri návšteve lokálnych ostrovov, kde žijú bežní ľudia treba rešpektovať ich kultúru a pre nás určité obmedzenia. Predovšetkým, do krajiny je prísne zakázané dovážať akýkoľvek alkohol a samozrejme na lokálnych ostrovoch ho ani nikde nekúpite. Treba sa zmieriť s tým, že dovolenka na Maledivách bude na sucho :) Podľa islamu ženy chodia zahalené a teda od turistov sa vyžaduje, aby mali zakryté aspoň ramená a kolená, ale nebudú sa veľmi pohoršovať ak budete v kraťasoch alebo šatách na ramienka. Každopádne promenádovať sa v plavkách mimo pláže určenej pre turistov je naozaj cez čiaru.


OSTATNÉ UŽITOČNÉ INFO

Pre nabíjanie elektrických zariadení budete potrebovať trojkolíkový adaptér na britské zásuvky, takže si ho nezabudnite pribaliť. S prírodnými suvenýrmi typu mušle a koraly, ktoré najdete v mori sa veľmi nerozšupujte, je to zakázané vyvážať.
Výber ostrova


Vybrať ten správny ostrov podľa vašich preferencií je asi najdôležitejšia vec pri plánovaní Maledív na vlastné triko. Dopredu si ujasnite, čo chcete zažiť, či už je to viac kľudná dovolenka na malom ostrovčeku, kde veľa možností vyžitia nie je, ale kontakt s domácimi je o to vrúcnejší, alebo naopak chcete mať možnosť výberu reštaurácií, výletov a zábavy. Alebo urobte kompromis a navštívte oba typy ostrovov. Dôležité pri hľadaní hlavne je, aby ostrov mal oddelenú bikini beach, teda pláž pre turistov, kde sa môžete kúpať a slniť v plavkách bez problémov. Na zvyšku pláží ostrova musíte byť zahalení, tak ako domáci.My sme počas našej dovolenky na Maledivách navštívili ostrov Fulidhoo na atole Vaavu a ostrov Maafushi na atole Kaafu, ale popravde najradšej by som zostala celých 10 dní na Fulidhoo. Bol to raj, na zemi aj pod vodou, aj bez luxusných domčekov a bez vínka pri večeri. Fulidhoo je pomerne maličký ostrov s rozlohou 675m X 200m a okolo 300 obyvateľmi. Bol tam nesmierny kľud, dostatočne veľká pláž pre turistov, škola, mešita, dva suvenýrové obchodíky s potravinami. Tie sú síce otvorené striedmo a je tam samozrejme obmedzený výber, ale keď sme niečo nakúpili dostali sme darček. Majiteľka obchodu si nás obľúbila, pretože pri našej každodennej prechádzke okolo ostrova ak mala otvorené, sme jej prišli spraviť tržbu s nanukmi :) Možnosti stravovania na tak malom ostrove sú obmedzené na jedno bistro a nazvyme to "pub", inak sme sa stravovali na guesthouse, kde sme boli ubytovaní. Okrem nás sme stretli asi iba 10 ďalších cudzincov a na pláži sme sa viac menej prestriedali, keďže skoro vždy každý prišiel v iný čas. Podmorský svet pri pobreží je neskutočný, ako Ľuboš stále hovorí, toľko rýb v mori v živote nevidel. Ľudia na ostrove boli neskutočne milí, usmievaví a každý deň nás zdravili. V čase keď sme boli na ostrove my (3 roky dozadu), tam stál jeden hotel a asi tri guesthousy, ale videli sme dve stavby pripomínajúce hotel, takže je možné, že sa to tam trocha rozrástlo. Podobné neturistické ostrovy s bikini plážou sú ešte napríklad: Omadhoo, Feridhoo, Mandhoo, Fulhadhoo, Gaafaru, Dharavandhoo.Naopak Maafushi bola úplne iná káva. Hotel na hoteli, reštaurácií od výmyslu sveta a pláž bola celkom plná. Na Maafushi to skrátka žije, je to taký párty ostrov. Výhodou môže byť väčšia možnosť výletov za nižšie ceny, ktorú sme my patrične využili a lepšie hotely pre náročnejších so službami. Dokonca tam bola možnosť ísť vramci "fakultatívneho výletu" na párty loď kotviacu v blízkosti pobrežia, kde sa nalievali drinky (keby to niekomu tak veľmi chýbalo). Podobne živé ostrovy sú aj: Huraa, Dhigurah, Mathiveri, Thoddoo, Ukulhas.
Letenka


Bez pochyby najdrahšia vec celého zájazdu je letenka. Bežne sa ceny leteniek na Maledivy pohybujú okolo 600-800 Eur, ale našťastie pomerne často sa vyskytnú aj akciové ceny, pri ktorých poletíte do Male aj za 350 Eur. Treba jednoducho len sledovať portály, prípadne stránky na FB, ktoré sa hľadaním akciových leteniek zaoberajú, ako napríklad letenkyzababku, cestujlevne, levneletenky, kadetade. Takisto pomáha nastaviť si upozornenie na letenky emailom z vyhľadávačov skyscanner, google flights alebo fly4free. Nám sa podarilo kúpiť kombinovanú letenku Maledivy - Sri Lanka - Maledivy a späť z Prahy za 450 Eur s FlyDubai, takže bez Sri Lanky by to možno bolo aj pod 350 Eur. Otázne je, ako s cenou leteniek tento rok/v najbližšej dobe zamáva dôsledok korony :(


Pro Tip: Určite nechoďte hladní na letisko v Male a nespoliehajte sa na to, že sa najete tam. Totižto sú tam su len 3 reštiky (z toho jeden je Burger King), ktoré sú ale extrémne predražené. A keď myslím extrémne, tak napríklad whoper v BK stál 18 USD.
Doprava


Preprava na ostrovy z Male je ďalšia položka, na ktorej sa dá významne ušetriť. Záleží na vašej flexibilite a preferencii. Najlacnejšou formou dopravy sú tzv. dhoni, čo je vlastne verejný trajekt, ktorý využíva hlavne domáce obyvateľstvo. Preprava s dhoni je extrémne lacná, od 1-4 USD, ale na druhej strane pomalá a premáva len v určité dni v týždni a určité hodiny. Napríklad na Fulidhoo premáva dhoni z Male len utorok, štvrtok a nedeľu o 10:00, pričom sme sa plavili cca 3,5 hodiny a naspäť do Male sa dostanete len v pondelok, stredu a sobotu

o 11:00. Spojenia na ostrovy môžete vyhľadávať tu a tu. prípadne sa spýtať na vybranom ubytovaní (zároveň budú vedieť kedy prídete a prídu vás vyzdvihnúť do prístavu).Druhou možnosťou ako sa dostať na ostrovy je speedboat, buď zdieľaná alebo súkromná, ktorou to napríklad na Fulidhoo bude trvať zhruba iba hodinu, avšak je to omnoho drahšie. Preprava zdieľanou speedbout stojí okolo 40 USD a súkromnou sa to môže šplhať až k 500 USD. Výhodou je, že speedboaty premávajú každý deň okrem piatku a aj 2x za deň. Na niektoré väčšie ostrovy, ktoré majú letisko sa dá aj preletieť, pričom opäť takáto forma vnútroštátnej prepravy vás vyjde na stovky dolárov. Určite ste videli, že medzi ostrovmi lietajú aj hydroplány (seaplanes), ale tie bohužiaľ letia len do rezertov.


Dôležité je poznamenať, že medzinárodné letisko Velana v Male sa nachádza vlastne na vedľajšom ostrove Hulhumale. To znamená, že sa ešte musíte dopraviť odtiaľ buď dhoni, alebo speedboatom do Male. Pozor, dhoni vás vysadí v Male v prístave Airport Ferry / Hulhumale Fery Terminal na opačnej strane ostrova, ako odchádzajú dhoni na jednotlivé ostrovy ďalších atolov. Takže si musíte zobrať taxík do Villingili Ferry Terminal. Ak idete z letiska do Male speedboatom, tá by vás mala vysadiť aj priamo vo Villingili Ferry Terminal.

Ubytovanie


Na lokálnych ostrovoch máte celkom veľký výber ubytovania v hoteloch a guest housoch, aj pre náročnejších, aj pre tých menej náročných. Od toho sa taktiež odvíja cena, ale v priemere sa cena za noc pohybuje ako štandardne v Európe. Ak vyslovene snívate o domčekoch nad vodou, tak to vás sklamem, tie na lokálnych ostrovoch naozaj nenájdete, len v rezortoch.


My sme na Fulidhoo boli nadmieru spokojní s našim guesthousom Sancia Lodge, ktorý nás vyšiel 40 USD na noc pre dvoch (ak napíšete priamo do guest housu môžete dojednať aj lepšiu cenu). Celkovo boli v guesthouse 4 izby, pomerne jednoducho zariadené, ale čisté (upratované každý deň). Náš hostiteľ Tibeg bol super milý, zhovorčivý s osobným prístupom k hosťom, ktorých berie ako svojich kamarátov. Zobral nás na šnorchlovanie a sandbank, a bol dokonca kúpiť rybu na chovanie manta rays špeciálne pre nás, keďže to oficiálne sme zmeškali večer predtým. Bikini pláž je od Sancia Lodge asi 5 min chôdze, ale samotný guesthouse je priamo na pláži, doslova pár krokov od oceánu.

Strava


Väčšina hotelov a guesthousov ponúka raňajky v cene a obedy, večere si môžete objednať u nich, prípadne zájsť do reštaurácií ak ste na väčšom ostrove, kde taká možnosť je. My sme v Sancia Lodge mali lokálne raňajky, ktoré boli veľmi nezvyčajné. Ak chcete vedieť čo to bolo, prečítajte si tento článok ->> o maledivských raňajkách. Aj keď sme mali každý deň to isté, nám to tak neskutočne chutilo, že nám to vôbec nevadilo, práve noapak na raňajky sme sa vždy tešili a pýtali sme si recept, aby sme si to vedeli spraviť aj doma. Samozrejme nie každému to musí chutiť, v tom prípade vám radi spravia aj vajíčka, alebo niečo kontinentálne. Keďže Fulidhoo je maličký ostrov s jedinou reštauráciou (mimo hotelov), veľa možností na obedy a večere nie je. Preto sme si väčšinou objednali večeru v guest house, kde mali na výber jednoduché jedlá typu smažená ryža alebo nudle so zeleninou za 5-6 USD, prípadne grilovanú rybu s veľkou misou ryže a šalátu za 15 USD (viac ako dosť pre dvoch). Podobné ceny jedál boli aj v reštaurácii.Naopak na Mafushi je výber reštaurácií a jedla oveľa širší za podobné ceny, ak nie lacnejšie. Dokonca môžete ísť aj na outdoor rauty, all you can eat dining a večere s live cooking. To už samozrejme s desiatkami iných hostí.
Výlety


Ponuku 'fakultatívnych' výletov majú rozhodne aj na malých ostrovoch celkom širokú. Povedala by som, že dokonca výletovať z malého ostrova je oveľa lepšie, pretože idete len s pár ďalšími turistami z guesthousu, či ostrova, a teda je to takmer ako private trip. Naopak na väčších ostrovoch tá ponuka môže byť širšia a ceny lepšie, ale počítajte s tým, že idete vo veľkej skupine.Na Fulidhoo sme šli s naším hostiteľom zo Sancia Lodge na šnorchlovanie ku koralovému útesu a na turtle point, plávanie so žralokmi (baby žraloky) a na sandbank, všetko za 35 USD na osobu pričom sme boli dokopy traja turisti na lodi. Bol to fakt nezabudnuteľný zážitok a osobný prístup Tibeka z toho spravil výlet s kamošmi. Navyše viete, že tie peniaze idú fakt jemu a jeho rodine (na Mafuushi sme za podobný výlet /bez sandbanku a namiesto žralokov boli delfíny/ platili 25 USD). V ponuke okrem šnorchlovania je častokrát aj piknik pri západe slnka na sandbanku, alebo rybolov - cez deň alebo v noci. Pre tých, ktorý by predsa len chceli aspoň na jeden deň zažiť aké to je byť na súkromnom ostrove, v rezorte a popíjať si miešané drinky, môžte si spraviť aj výlet tam. Niektoré rezorty totiž ponúkajú jednorázové vstupy do reštauračnej a barovej časti a samozrejme voľný pohyb po ostrove. Cena záleží od rezortu, ale pohybuje sa to od 100 dolárov vyššie na osobu, pričom v cene je určité konzumné.