• Juli

Objavte Mikulov - srdce Pálavy

Updated: Jul 8, 2020Čo si predstavíte keď sa povie skvelé víno, hrady a zámky, pešia a cykloturistika? No ja južnú Moravu. Táto slnkom zaliata krajina je obľúbeným miestom na krátke výlety nielen domácich, ale aj mnoho turistov zo zahraničia. Rovinaté polia lákajú na dlhé cyklotúry a prechádzky, početné hrady a zámky zas na prenesenie sa do minulosti do čias "kráľovských". Ale asi najväčší poklad, ktorý južná Morava má, je oblasť Pálavy s rozsiahlimi vinicami kam sa len pozriete a asi najlepším lokálnym českým vínkom. Kultúrnym centrom Pálavy je Mikulov, ktorý vás opantá nielen tým vínom, ale aj pamiatkami a prekvapivo, jedlom :)


Do Mikulova sa proste zamilujete na prvý pohľad. Doteraz nechápem, prečo sme sa sem neprišli pozrieť oveľa skôr, keď sme takí milovníci vína a radi spoznávame nové pekné miesta. Zavítali sme sem až teraz po 3 rokoch žitia v Prahe a predošlých 5 rokoch v Bratislave. Hlavu si búchame o stenu, tak neurobte tú istú chybu, a hej sa do Mikulova. Určite sa sem budete s radosťou vracať.Ako sa tam dostanete?


Mikulov sa nachádza len zhruba 50 km od Brna blízko česko-rakúskej hranice, takže odkiaľkoľvek z Čiech, ale aj zo Slovenska je pomerne ľahké sa sem dostať, po dialnici väčšou časťou cesty. Z Bratislavy je to len 100 km a z Viedne dokonca tesne pod 90 km. Z Prahy ste tam aj vlakom za 4 hodiny len s jedným prestupom v Břeclavi. Z Bratislavy sa dá pohodlne odviezť RegioJetom takisto do Břeclavi a odtiaľ už len 20 min vlakom do Mikulova, čiže celá cesta vám zabere niečo cez hodinu.Čo vidieť v Mikulove?


Mikulov je malé mestečko, takže na to, aby ste objavili všetky jeho krásy, vám určite taká krátka víkendovka postačí. Samozrejme záleží aj na tom, koľko vína sa chystáte ochutnávať. Keď človek veľmi chce, hlavné atrakcie a pamiatky obíde hneď za jeden deň, ale určite je lepšie rozložiť si to minimálne na tú sobotu a nedeľu, aby ste si mohli všetko pekne vychutnať spolu s dobrým jedlom, skvelou kávou a najlepším pálavským vínkom.Historické námestie

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, Mikulov je zasadený v celkom kopcovitej krajine. Členitosť mesta pocítite v nohách hneď ako sa vyberiete preskúmať hlavné námestie, ktoré je skutočne nádherné. Je obklopené renesančnými domami, z ktorých dýcha história 17. storočia. V mieste kde sa námestie stáča doľava, vám na rohu do oka určite udrie krásny maľovaný dom. Tento dom sa nazýva "U Rytířů" a vlastne nie je maľovaný, ale zdobí ho sgrafitová výzdoba s biblickými a antickými výjavmi až do výšky prvého poschodia (sgrafito je grafická umelecká technika, pri ktorej sa vyškrabávajú obrazce do viacvrstvenej omietky). Pôvodný dom tu stál už pred rokom 1591, ale druhé poschodie bolo postavené až v 19 .storočí.Za povšimnutie určite stojí aj mestská fontána v hornej časti námestia s alegorickou sochou Pomony s rohom hojnosti a štítom s rodovým znakom Dietrichstaincov. Naopak v dolnej časti námestia si určite všimnete barokový stĺp, ktorý zobrazuje Súsošie Najsvätejšej trojice, označovaný tiež ako morový stĺp.
Zámok Mikulov

Najväčším lákadlom a neprehliadnuteľnou dominantou mesta je jednoznačne zámok, ktorý sa majestátne vypína na skalnom útese. To samozrejme nevidíte, keď vstupujete z námestia cez vstupnú bránu, ale akonáhle sa dostanete cez kráľovskú záhradu k nádvoriu a hradbám, zistíte ako je hrad vysoko keď cez ne nakuknete dolu. A ten výhľad na okolité vinohrady je proste mega. Zámok samotný je nádherný, človek ani nechce veriť, že dva krát vyhorel a dokonca pri druhom raze, pri konci II. svetovej vojny skoro až do tla. V 50tych rokoch bol následne opravený vďaka starostlivosti Spolku pre obnovu zámku. No, slováci sa majú veľa čo učiť čo sa týka opatery o hrady a zámky, takisto ich máme veľa, ale nie sú tak zveľadené ako tie české. Určite mi dáte za pravdu, keď sa prejdete okolo celého hradu a všetkými jeho zákutiami, ako aj vkusne upravenou zámockou záhradou. K ďalším zaujímavostiam vo vnútri hradu patrí napríklad zámocká knižnica a sála predkov. Ak sa chcete viac dozvedieť o hrade a rode Dietrichstein, skúste jednu z komentovaných prehliadok, kde vám porozprávajú o histórii, knižnici a vínnej pivnici s obrím sudom.Otváracie hodiny:

 • apríl, október, november: Piatok - Nedeľa: 9:00 - 16:00

 • máj, jún, september: Utorok - Nedeľa: 9:00 - 17:00

 • júl, august: Pondelok - Nedeľa: 9:00 - 18:00

 • december, január, február, marec: zatvorené

Frekvencia prehliadok je každú hodinu, v júli a auguste je to každú polhodinu.


Vstupné komentovaných prehliadok:

 • História (90 min): 180 Kč (zľavnené vstupné 90 Kč, rodinné vstupné 400 Kč)

 • Túžba a dôstojnosť (30 min): 90 Kč (zľavnené vstupné 45 Kč, rodinné vstupné 140 Kč)

 • Zámocká knižnica (30 min): 60 Kč (zľavnené vstupné 30 Kč, rodinné vstupné 140 Kč)

 • Zámocká pivnica s obrím sudom (30 min): 60 Kč (zľavnené vstupné 30 Kč, rodinné vstupné 140 Kč)

(zľavnené vstupné je pre deti od 7-15 rokov /mladšie ako 7 rokov vstup zdarma/, študentov s ISIC, dôchodcov a ZŤP; rodinné vstupné zahŕňa 2 dospelé osoby a 1-4 deti)


Na zámku je možné ísť aj na nekomentované prehliadky, pri ktorých sa jedná hlavne o sezónne výstavy na rôzne témy a takisto si môžete pozrieť zámockú kaplnku zadarmo. Vstupné na nekomentované výstavy sa pohybuje väčšinou okolo 50-60 Kč.
Vyhliadková veža kostola Sv. Václava

Len pár metrov od vstupnej brány hradu na naméstie vykúka vysoká veža, ktorá ale nepatrí k zámku. Je to toiž zvonica a patrí ku kostolu Svätého Václava, ktorý sa nachádza naozaj len 3 minúty pešo od hradu smerom na radnicu. Zvonicu sprístupnili návštevníkom v roku 2019, kedy vytvorili na jednotlivých poschodiach veže 3 výstavné miestnosti, kde si môžete cestou hore pozrieť historické fotky kostola a veže v prvej miestnosti a vo zvyšných výstavu fotiek a malieb začínajúcich umelcov. Kým dorazíte do vyhliadkovej časti prejdete aj popri obrovských zvonoch, ktoré však hodiny na veži nepoháňajú. Tie odbíja hodinový cimbál v kupole veže. Celkovo na vyhliadku budete musieť vyšlapať 135 točitých a strmých schodov, ale pohľad zhora na mikulovské strechy, námestie a hrad naozaj stojí za tú námahu. Za jasných dní vraj odtiaľ dovidíte až do Rakúska. Jedinou nevýhodou pre vášnivých fotografov je, že pozdĺž celého výhľadu je natiahnutá sieťka kvôli bezpečnosti a prípadným skokanom, tak fotky asi nebudú nič moc. Za starých čias v zvonici žil zvonár/strážca veže, ktorý cez arkádové priečelie dohliadal na mesto a mal upozorňovať na požiare a blížiace sa nepriateľské vojská.Ak predsa len ste si nie istý tými schodami, prípadne sa bojíte výšok, za návštevu stojí aj samotný kostol, ale hlavne prístupová alej k nemu. Nádherne upravená skalka je skutočne fotogenická.Otváracie hodiny:

 • apríl, október: pondelok – nedeľa: 10:00 – 18:00

 • máj: piatok – nedeľa: 10.00 – 19.00

 • jún, august: pondelok – nedeľa: 10.00 – 20.00; júl: 10:00 - 21:00

 • september: pondelok – nedeľa: 10.00 – 19.00

Vstupné:

Dospelí: 50 Kč; deti a dôchodcovia: 30 Kč; rodinné vstupné: 120 Kč.
Svatý kopecek

Za druhú dominantu mesta sa môže určite označiť "Svatý kopeček". Takisto sa vyčnieva vysoko nad mestom a spoznáte ho podľa kaplniek na vrchole, ktoré vidno odvšadiaľ z mesta.

To už naznačuje, prečo sa kopec nazýva svätým a ja len doplním, že pri výstupe kopečkom vás bude sprevádzať hneď niekoľko kaplniek, presne 14, pretože ním vedie krížová cesta. Na vrchole ešte k tomu kaplnka sv. Šebestiána, zvonica a kaplnka Božieho hrobu. Hlavným lákadlom však samozrejme je nádherný výhľad na celý Mikulov.Kedy je najlepsie ist? V letných mesiacoch určite radšej buď skoro ráno alebo na západ slnka, kedy je trošku chladnejšie, výstupom sa zapotíte dosť (ale nie je to nič náročné). My sme podľa jogínskej tradície odovzdali pozdrav slnku zo Svatého kopečku o 7 ráno a boli sme tam sami, takže ak chcete mať výhľad sami pre seba toto je ten správny čas :) V ostatných mesiacoch je už na vás kedy vám výstup zapadne do programu, kľudne aj po výdatnom obede aby ste spálili nejaké tie kalórie.


Otváracie hodiny:

žiadny špecifický čas


Vstupné:

Zdarma
Dietrichšteinská hrobka

Pôvodne Kostol Svätej Anny bol po zničujúcom požiari prestavaný na hrobku rodiny Dietrichstein v polovici 19. storočia, kde boli prenesené ich pozostatky z Kostola Svätého Václava. Rod Dietrichsteincov, ktorý v Mikulove pôsobili medzi rokmi 1575 - 1945, bol medzi obyvateľmi veľmi obľúbený, pretože za jeho éry mesto najviac prekvitalo. Úplne premenili výzor mesta či už po architektonickej stránke po vzore talianksej renesancie, cez hospodárstvo až po kultúru, vďaka čomu sa toto malé mestečko premenilo na dočasné centrum Moravy.Otváracie hodiny:

 • apríl, máj, jún, september, október: pondelok nedeľa: 10:00 – 17:00

 • júl, august: pondelok – nedeľa: 9:00 – 18:00

 • november - marec - iba pre skupiny od 10 osôb, nutné rezervovať telefonicky

Vstupné:

 • dospelí - 70 Kč; zľavnené - 50 Kč; rodinné - 190 Kč

 • večerné prehliadky: dospelí - 100 Kč; zľavnené - 50 Kč; rodinné - 250 Kč

 • november - marec: dospelí - 100 Kč; zľavnené - 50 Kč; rodinné - 250 KčKozí hrádek

Tento vtipný názov patrí tretiemu vyhliadkovému bodu Mikulova, ktorý zahliadnete v pozadí pri návšteve kostola sv. Václava. Je to kopec, na vrchole ktorého bola postavená delostrelecká vež na obranu Mikulova a hlavne hradu, ktorý tým získal výborné obranné schopnosti spomedzi viacerých hradov a zámkov v strednej Európe. Nedávno prešla prístupová cesta k strelnici stavebnou úpravou a toto miesto bolo sprístupnené verejnosti, takže určite stojí za návštevu.Otváracie hodiny:

ak je vyvesená vlajka :), inak podľa telefonickej dohody


Vstupné:

Dospelí - 25 Kč; deti, študenti a dôchodcovia - 15 Kč; ZŤP zdarma
Jaskyna Na Turoldu

Verili by ste, že Mikulov má aj jaskyňu? Nachádza sa na vrchu Turold na okraji mesta a spolu s jaskyňou Líščí díra tvorí spleť až 2,5 km chodieb, ktoré sa vytvorili v zlomoch vápencových hôr. Prehliadka jaskyne je možná len so sprievodcom a trva približne hodinu. Nezabudnite si zobrať niečo teplejšie na oblečenie, pretože priemerná teplota v jaskyni je okolo 7-9 stupňov s vlhkosťou až okolo 90%.


Otváracie hodiny:

 • január - marec, december: zavreté

 • apríl, november: po dohode

 • máj: utorok - nedeľa: 9:00 - 16:30

 • jún - august: pondelok - nedeľa: 9:00 - 15:00; v júli a auguste je možnosť aj nočnej prehliadky medzi 19:00 - 21:00

 • september - október: utorok - piatok: 10:00 - 16:00 (vstup každú hodinu); sobota - nedeľa: 9:00 - 16:30

Vstupné:

Dospelí - 120 Kč; študenti a dôchodcovia - 100 Kč; deti do 15 rokov a ZŤP - 60 Kč.

Príplatok za foto/video - 40 Kč (vrátanie mobilného telefónu).
Kam na vÍno ?


Jeden z hlavných dôvodov prečo česi, slováci, ale aj iné národnosti tak radi chodia na južnú Moravu je samozrejme víno. No a to pálavské je proste najlepšie. Tu je pár tipov, čo sa oplatí ochutnať.VINÁRSTVO FUČÍK


Vinárstvo Fučík sa nachádza trošku mimo centra, ale zato v nádhernom prostredí priamo pod Svatým kopečkom z opačnej strany. K vinárstvu patrí Hotel Ryzlink, kde sme mimochodom boli aj ubytovaní, ale o tom neskôr. Pri hoteli je vonku tapas bar, kde vám veľmi milý personál poradí pri výbere a ochutnávke vín z ich produkcie a porozpráva aj veľa zaujímavostí o víne. Keďže sme tu strávili viac času, vyskúšali sme viacero odrôd a boli sme úplne nadšení chuťou, vôňou a farbou vín. Vinice vinárstva Fučík sa tiahnu na svahoch Svatého kopečku a na Turolde, ak máte chuť, môžete sa ísť cez ne aj poprechádzať.Otváracie hodiny:

Pondelok - Piatok: 17:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa: 11:00 - 22:00DOBRÝ ROČNÍK


Dobrý ročník je síce rodinná kaviareň, ale zaradila som to do sekcie podnikov na víno, pretože tento milý manželský pár, ktorý priamo v kaviarni obsluhuje má aj vlastné malé vinárstvo a teda môžete ochutnať ich výrobu. My sme skúsili rosé a bolo vynikajúce. Nájdete ich v dolnej časti námestia so sedením vonku na chodníku.Otváracie hodiny:

Pondelok - Štvrtok: 11:00 - 17:00

Piatok - Sobota: 11:00 - 22:00

Nedeľa: 11:00 - 16:00VINÁRSTVO LÍPA


Aj keď vinárstvo Lípa nemá fyzicky podnik, kde by ste si mohli sadnúť a ochutnávať, určite ho tu musím spomenúť. Je to totiž najviac oceňované víno z oblasti Mikulova. Ochutnať ho môžete v reštauráciách v Mikulove (napr. Sojka), alebo si vínko nakúpiť priamo u majiteľa, teda vo vinárstve Lípa. Prípadne v priestore vinárstva môžete skúsiť degustáciu vedenú someliérom buď v skupine 10 ľudí, prípadne dohodou.


https://vinolipa.cz/vinarstvi/
Kam za dobrým jedlom ?


Na naše veľké prekvapenie, a na tak malé mestečko ako Mikulov, je tu neskutočne veľa fakt dobrých reštaurácií s krásnym interiérom alebo zaujímavým konceptom a predovšetkým skvelým jedlom. Asi niet divu, že aj sám pán Ihnačák tu má otvorenú svoju reštauráciu, keďže mesto má super atmosféru, do toho skvelé vinice naokolo a plno turistov počas sezóny. Za dobrým jedlom netreba ani chodiť ďaleko, všetky reštiky sú pomerne blízko seba na námestí, alebo v jeho bezprostrednom okolí.SOJKA & SPOL.


Náš prvý obed v Mikulove bol práve v Sojke a teda laťka bola hneď nastavená vysoko. Okrem klasiky česko-slovenskej kuchyne tu nájdete aj niečo málo z thajského jedla a veľmi obľúbené burgre. Špecialitou Sojky je studená uhorková polievka, ktorú už ale bohužiaľ vypredali keď sme prišli, takže sme nemali šancu ju ochutnať. Zato moje krémové paradajkové rizoto s marinovaným lososom (v surovom stave) s hrubozrnnými horčicovými semiačkami bola fakt mňamka. Ľuboš zvolil klasiku, konkrétne bravčový rezeň so zemiakovou kašou a povedal len, že to bolo ok.Reštaurácia Sojka sa nachádza v modro-bielom dome v dolnej časti námestia na prvom poschodí. K reštaurácii patrí aj malý obchodík s organickymi produktami a čapovanou drogériou na prízemí, cez ktorý sa vlastne dostanete ku schodom vedúcim do reštiky. Interiér je jednoduchý, ale pomerne priestranný.


Otváracie hodiny:

Pondelok - Nedeľa: 11:00 - 22:00DROGÉRKA


Ak by ste si dali poriadny kus mäsa, tak Drogérka je pre vás ako stvorená. Opäť výborná lokalita priamo na námestí len pár krokov od Sojky, a v menu nájdete všetko od krídelok, cez panenku, krkovičku až po steaky.


Pre menších jedákov sa dá vybrať zo šalátov, cestovín, fajnových bagiet a rýb. A určite nevynechajte dezert! Myslím, že ani vám to nedá, keď uvidíte tie dobroty vo vitríne hneď ako vstúpite dovnútra. Interiér reštaurácie je ladený do moderného štýlu s veľkým barom uprostred. Odporúčam rezerváciu.


Otváracie hodiny:

pondelok - štvrtok, nedeľa: 8:00 - 21:00

piatok - sobota: 8:00 - 22:00TANZBERG


Už spomínaná reštaurácia šéfkuchára Marcela Ihnačáka sa nazýva Tanzberg a nachádza sa v rovnomennom boutique hoteli. Jedlo a dezerty boli neskutočne dobré, ale tak nič menej sme ani nečakali v reštaurácií s takým menom.V menu nájdete naozaj medzinárodnú všehochuť od hydiny po hovädzie, cez šaláty a cestoviny až po špeciality židovskej kuchyne, ako úcta k histórii samotnej budovy Tanzberg, kde reštaurácia a hotel sídlia. K tomu samozrejme bohatá vínna karta s ponukou domácich mikulovských a pálavských viníc.My sme ochutnali linguine s krevetami a zapekané morčacie s brydzou a skvele sme si pochutili. Inak oplatí sa aj skúsiť domáce limonády.Otváracie hodiny:

Pondelok - Nedeľa: 10:00 - 23:00BISTRO KUK


Mňa asi najviac dostalo práve Bistro Kuk, svojím vkusným jednoliatym interiérom a exteriérom, uvoľnenou atmosférou a skvelými tapaso-sendvičmi, pripravenými z domáceho pečiva. Ale zase ja takéto hipsterčiny môžem :) Výdatné obedy tu nenájdete, ponuka jedál je skôr orientovaná na menšie chuťovky v štýle tapas, sendviče, ciabatty alebo hummus s domácim chlebíkom, prípadne polievky, ktoré sa menia každý deň. Určite je to však super miesto na brunch, posedenie pri kávičke, či vínku, alebo na ľahšiu večeru.Otváracie hodiny:

Pondelok - Nedeľa: 8:00 - 22:00
Kam na kávu ?


O kaviarne takisto nie je v Mikulove núdza. A po dobrom obede určite skvele padne na povzbudenie, aby ste ďalej mohli objavovať zákutia Mikulova. Tu je pár tipov na kaviarne, ktoré nás zaujali.NE(VINNÁ) KAVÁRNA


Ne(vinná) kaviareň sa nevinne skrýva v úplnom rohu dolného námestia, s parádnym interiérom vínnej pivnice kombinovanej so staromeštianskym nábytkom. Veľmi nevinne sa nebudete cítiť keď ochutnáte viac ako jeden z ich famóznych koláčov spolu s dobrou kávou.Otváracie hodiny:

Pondelok - Nedeľa: 9:00 - 22:00 (piatok a sobota do 23:00)CAFE PALA


Cafe Pala to s lokáciou vyhrala :), priamo v strede námestia ukrytá vo dvore najkrajšieho mestského domu U rytířu so sgrafitovou výzdobou. Vo vnútrobloku s priečelím je terasa, ktorá je ako stvorená na posedenie v letných dňoch, k tomu úplne skvelá káva, domáce koláčiky a chutne vyzerajúce crepes.


Otváracie hodiny:

Pondelok - Štvrtok: 9:00 - 20:00

Piatok - Sobota: 9:00 - 21:00

Nedeľa: 8:30 - 19:00CAFE DOLCE VITA


Tak táto kaviareň zaujme hlavne vonkajším sedením, ktoré je priamo pri vstupnej bráne hradu a navyše pod priečelím husto obrasteným brečtanom. Je to tam naozaj nádherné. Vo vnútri sa budete cítiť ako na zámku, keďže miestnosti majú nádherné klenuté stropy. Stačí už len objednať si dobrú kávičku a koláčik, k tomu pohár vínka a užívať si "dolce vita" sladký život.Otváracie hodiny:

Pondelok - Nedeľa: 9:00 - 22:00
Ubytovanie


Ak hľadáte ubytovanie priamo vo vinárstve s pekným prostredím, tak z vlastnej skúsenosti doporučujeme Hotel Ryzlink, ktorý ako som už spomínala, patrí pod vinárstvo Fučík. Je to hotel prerobený zo starého sedliackeho domu situovaný priamo pod Svatým kopečkom z druhej strany mesta. Nám sa tam nesmierne páčilo, hlavne pre ten kľud. Po okraji veľkého trávnatého dvora je nasadená vínna réva s rôznymi odrodami a popisnými tabuľkami, kde sa dozviete veľa zaujímavého. Izby v hoteli sú pomenované takisto podľa odrôd vínnej révy, všetky s výhľadom na dvor. V cene ubytovania sú raňajky formou švédskych stolov, fľaša vína, ktorá vás čaká na izbe a welcome drink v tapas bare. Hotel je vhodný na pobyt pre rodiny s deťmi, keďže sa majú kde vyblázniť na detskom ihrisku na dvore.Musím podotknúť, že toto zďaleka nie je všetko čo sa na Pálave resp. v širšom okolí Mikulova oplatí vidieť. Ani počas týždňovej dovolenky by ste sa nemali čas nudiť. Ale o tom už v ďalšom článku.

17 views
Featured posts

#WorldFromSleepingBag

 Samoa    a

To Sua Ocean Trench

 For more information read our blog.

 • White LinkedIn Icon
 • White Twitter Icon
 • White Google+ Icon
Photo of the month
Instagram
Facebook
Discounts
Travel Tips
 • Grey Instagram Icon