• Juli

Samoa - Čo vidieť na Savaii za 5 dní (s mapou)

Updated: Jun 16, 2020Chystáte sa navštíviť Samou a doteraz sa neviete rozhodnúť či ísť/neísť aj na druhý ostrov Savai´i? Či stojí za to strácať drahocenný čas dovolenky prepravou a možno vidieť to isté?Nepremýšľajte ďalej a radšej si prečítajte tento blog, pomôže vám uistiť sa, že by ste prišli o mega úžasné miesta a odradí od zlého rozhodnutia. Tropický dažďový prales, unikátne vodopády, úžasné pláže a dokonca pamiatka na nie tak dávnu vulkanickú aktivitu premenia tento ostrov na nezabudnuteľné miesto. A čo vám naviac vyčarí úsmev na tvári a nabije pozitivitou sú priateľkí a štedrí ľudia, ktorých tu stretnete, žijúcich si svoj tradičný samojský život - fa´a Samoa.


Najzaujímavejšie miesta na Savai´i sa nachádzajú pozdĺž severného a južného pobrežia a tak som sa snažila aj dať osnovu tomuto článku s najlepšími tipmi čo robiť a vidieť na ostrove, ktoré sme osobne navštívili.


Všetky informácie ohľadom transportu z Upolu na Savai´i nájdete v článku Samoa - čo treba vedieť pred odchodom.

Severná

Časť ostrovaSATO`ALEPAI KORYTNAČIA ZÁCHRANNÁ STANICA - PLÁVANIE S KORYTNAČKAMI


Ak ste nemali ešte to šťastie vidieť divé morské korytnačky pri šnorchlovaní priamo v oceáne, alebo len chcete ukázať deťom tieto obrovské no rozkošné tvory, tak sa vydajte do dedinky Sato´alepai pri najsevernejšom bode ostrova. Domáci, teda rodina Matai´a tu vytvorila veľké jazero na záchranu ranených korytnačiek, aby ďalej prežili. Popravde, predtým ako sme tam šli, sme si mysleli, že je to záchranná stanica, ale už na mieste sme mali z toho taký zvláštny pocit, keďže ľudia môzu do jazera vnísť a s korytnačkami plávať. To asi nie je spôsob, akým by mala záchranná stanica fungovať, keď to porovnám s tou, ktorú sme navštívili na Sri Lanke. Tam dobrovoľníci ošetrovali zranené korytnačky a pomáhali im pri liahnutí malých korytnačiek, ktoré následne po pár dňoch pustili naspať do mora. Takže preto sme v Sato-´alepai korytnačky pozorovali len z brehu a dali im trošku zelenej trávnatej pochúťky, ktorú nám doniesol majiteľ. Myslím, že pre deti by bolo toto miesto fajn, len z úcty k týmto cute zvieratám by som vám odporučila neplávať v jazierku. Deťom tiež neobliekajte oranžové plavky, aby si korytnačky náhodou nemysleli, že sú papaya (to je odporúčanie od domácich).
Vstupné:

Dospelí: 7 WST, Deti 4-10 rokov: 3 WST


Otváracie hodiny:

Pondelok - Sobota: 9:00 - 15:00; Nedeľa zatvorené
SALEAULA LÁVOVÉ POLE


Toto obrovské lávové pole v okolí oblasti Saleaula vzniklo deštruktívnym výbuchom Mt. Matavanu v rokoch 1905 - 1911. Aby som bola presná, Mt. Matavanu samotné povstalo z tejto erupcie v Auguste 1905, kedy roztavená magma vyprskovala zo zeme ako fontána. Láva tiekla ďalej smerom na severovýchod, kde vytvorila mnoho lávových prúdov a trubíc, až kým sa nevliala do oceánu. Prúd lávy pochoval päť dedín vrátane kostolov a pestovateľskej pôdy.Priamo v Saleaula sa dokonca môžete prejsť ruinami kostola Londýnskej misionárskej cirkevnej spoločnosti, ktorý bol práve zničený tečúcou lávou. Pár metrov od kostola sa tiež nachádza jediné miesto, ktoré naopak láva (akoby zázrakom) ušetrila. Je to "Panenský hrob" (Virgin´s grave) patriaci dcére Najvyššieho náčelníka, kde láva tiekla len okolo neho a nie ponad neho. Domáci veria, že hrob zostal nedotknutý, pretože dievča bolo tak čisté a poctivé.Vstupné

Dospelí: 5 WST, Deti: 3 WST


Otváracie hodiny:

Pondelok - Sobota: 8:30 - 17:00KOSTOLY OKOLO OSTROVA


Ako som už spomínala v predchádzajúcom článku, kresťanstvo je na Samoe výrazne rozšírené, ľudia sú značne nábožensky založení a dodržujú všetky kresťanské zvyky. Preto je aj jedným z pilierov Fa´a Samoa - teda samojského spôsobu života. Aj keď možno vy sami nie ste náboženskí fanatici, myslím že samotné stavby kostolov po ostrove sa vám budú páčiť z pohľadu architektúry a dizajnu a určite sa oplatí pri pár z nich zastaviť.Mne sa teda nesmierne páčil ich tvar a výzdoba, ktorá má taký ten typický ostrovný vibe a preto som ich pomenovala "tropické kostoly". Ak sa prechádzate okolo nich v nedeľu dopoludnia, uvidíte ako sa miestni oblečení v bielom ponáhľajú na omšu. Biele oblečenie do kostola má symbolizovať čistotu. Po omši sa rodiny stretávajú na spoločný obed a poobedňajšie hry.CANOPY WALKWAY - CHODNÍK KORUNAMI STROMOV


Chodníky korunami stromov sú vo svete teraz veľmi populárne a Samoa, samozrejme nechce zaostávať. Preto miestny "obecný úrad" nechal postaviť Falealupo Canopy walkway, teda chodník v korunách stromov vo výške 40 metrov nad zemou na vysokom a robustnom Banyan strome v národnom parku Falealupo Rainforest Preserve.Chodník začína vystúpaním hore kovovými schodmi ku vysiacemu mostíku medzi dvoma tropickými stromami, ktorý je asi 30 metrov dlhý. Ak máte strach z výšok tak radšej naň nechoďte, keďže sa mierne hojdá. Pre dobrodružnejšie povahy je to celkom funny zážitok. Naspäť dole zídete zase drevenými schodmi na druhej strane. Dá sa to prejsť aj v opačnom smere samozrejme.Vstupné: Dospelí: 20 WST - taktiež zahŕňa vstupné na Moso’s Footprint (Mosova stopa) a House of Rock (Dom zo skál).


Otváracie hodiny: Pondelok - Sobota: 9:00 - 17:00


My sme na Moso`s Footprint a House of Rock neboli, pretože nám to na základe obrázkov neprišlo až také zaujímavé, ale tu je zopár infošiek k tomu, takže sa môžete rozhodnúť či tomu dáte šancu, alebo nie:

Moso`s Footprint (Mosova stopa) - je nezvyčajne tvarovaná prasklina v láve, ktorá vyzerá ako stopa obra. Podľa legendy obor Moso sem stupil pravou nohou keď prechádzal cez Pacifik na iné ostrovy.

House of Rock (Dom zo skál) - podľa legendy v dedine prebiehala súťaž medzi mužmi a ženami, kto postaví dom za kratší čas. Ženy vyhrali, keďže dokončili stavbu tým, že obetovali spánok a stavali aj cez noc.
CAPE MULINU


Cape Mulinu (Mys Mulinu) je najzápadnejší bod Samoi s nádhernými výhľadmi. Keď sme odbočili z hlavnej asfaltovej cesty na bočnú, prišli sme k nádhernému palmovému stromoradiu, ktoré nás neskôr doviedlo k dedinke s ruinami kostola po pravej strane až nakoniec k mysu samotnému.


Smerom k pobrežiu sa nachádza malá pláž obklopená lávovými kameňmi čo pripomína hradbu. Keď na ne vyleziete, ten pohľad na otvorený oceán naozaj stojí za to a stavím sa, že západ slnka odtiaľto musí byť priam nezabudnuteľný. Legenda hovorí, že na tomto mieste zosnulí prechádzali do podsvetia, preto sa tu nachádza aj staroveký piedestál skrytý medzi palmami za plážou.Bohužiaľ, zažili sme tu aj takú jednu nepríjemnú vec. Už som to spomínala v predošlom článku, že keď vstupujete na nejaké verejné priestranstvo, ktoré je určitým spôsobom zveľaďované komunitou dediny, tak by ste mali zaplatiť symbolický poplatok, čo je bežne 5 Tala za osobu. Samozrejme sme o tom vedeli od začiatku, ale tu na Cape Mulinu pribehol za nami mladý dedinčan a začal od nás pýtať po 20 Tala, lebo vraj sme na pozemku jeho rodiny. Tá suma bola naozaj nehorázna, keďže my sme sa naozaj len prechádzali po pobreží, na pláži nič nebolo, ani kde si sadnúť, nebol ani čas západu slnka, proste bol tam len piesok, oceán a skaly. Dotyčný mladík nevedel veľmi dobre po anglicky (aj to bolo čudné na Samojca, pretože oni všetci rozprávajú výborne po anglicky), ale my sme teda nástojili, že mu zaplatíme len štandardne 5 Tala na osobu, ako príspevok dedine, hoci teda tam naozaj nič nebolo, čoby dedina zveľaďovala. Bolo vidno, že jeho hnev sa stupňuje, ale my sme sa nedali a po pár minútach dohadovania nakoniec zobral 10 Tala za nás oboch a nechal nás ísť. Samozrejme nám to trošku pokazilo náladu, pretože Samoa dovtedy pre nás bola stelesnením priateľskosti a žiadneho ani len náznaku ošklbávania turistov, ale toto bolo už za hranice. Neskôr som googlila Cape Mulinu, či sa nedočítam o podobných skúsenostiach od ostatných turistov a zdá sa, že sme neboli jediní, ktorým sa to stalo, ale všetci sa snažili obísť s platením max 10 Tala na osobu.


Vstupné:

Tak buďte pripravení, že niekto za vami príde a bude pýtať horibilnú sumu za nič, takže sa snažte zjednať na 5-10 Tala na osobu.


Otváracie hodiny:

Žiaden špecifický čas, je to otvorený priestor pláže.Prečítaj si tiež Čo vidieť na Upolu za 5 dní

Južná

Časť ostrovaFAIAAI PLÁŽ


Jedna z mála verejných pláži na ostrove, Faiaai je jedna z najkrajších pláží aké som kedy videla. Oslňujúci biely piesok, tyrkysová voda, tmavozelené palmy a stromy v pozadí, a nikto iný okrem nás. Zostala by som tam navždy :)Nájsť túto pláž je celkom jednoduché, len musíte dávať pozor pri šoférovaní South Coast Road v okolí bodu označeného ako Faiaai beach na google maps a vyzerať vysoký billboard s názvom pláže. Z cesty priamo ju totiž nevidno. Zaparkujte pri ceste a niekto z dediny pribehne a vypýta si vstupné. Chodník k pláži vedie po schodoch dole hneď pri hlavnej ceste, odkiaľ je pekný výhľad na park pod nimi a oceán. Keď prejdete parkom k pobrežiu, ocitnete sa v raji :)Vstupné:

Dospelí - 5 WST


Otváracie hodiny:

Žiadny špecifický časALOFAAGA BLOWHOLES


Ďalšou geologickou raritou na ostrove sú Alofaaga Blowholes, ktoré vznikli praskaním lávových komôr vytvorených tečúcou lávou do oceánu. Komory a trubice sa časom prepojili a vytvorili prieduchy, do ktorých keď udrie vlna, tlak vody ju vyprskne prieduchmi vysoko do vzduchu ako pri gejzíre. Toto miesto sa určite oplatí vidieť pri návšteve Savai´i, je to teda celkom dobrá "podívaná".Vstupné:

Dospelí - 5 WST; Ak využijete súkromné parkovisko a fale na mieste, tak extra 10 WST.


Otváracie hodiny: Žiaden špecifický časMU PAGOA VODOPÁD


Mu Pagoa v dedinke Puleia, je unikátny vodopád vytvorený padajúcou vodou z rieky zhruba 5 metrov priamo do oceánu. Mnohí mi dajú za pravdu, že ten celkový pohľad na vodopád a jeho okolie, teda pod ním bijúce vlny do ostrých skál útesu v pozadí s tenučkými palmami, je naozaj veľmi fotogenický. Prístupová cesta k vodopádu vedie cez pozemok domácich, takže ak vám niekto ukáže cestu cez dvor s obývaným domom, ukazuje správne. Opäť niekto z rodiny pribehne vypýtať si vstupné. Nás dokonca navigovali, aby sme auto zaparkovali pri ich dome a ukázali nám cestu poza dom k vodopádom.

Vstupné:

Dospelí - 5 WST, Deti - 2 WST


Otváracie hodiny: Pondelok - Nedeľa: 6:00 - 18:00VODOPÁDY AFU AU

Predstavujte si, že idete hustým pralesom, všade okolo vás tropické rastliny, až vás tá zelená oslebuje a zrazu v strede nájdete nádherný vodopád, ktorý padá do jazera s čistučkou vodou dosť hlbokou na to, aby ste si mohli do neho skočiť a zaplávať. Tak nejako by sa dalo opísať prostredie okolo Afu Au vodopádov. Kruh asi tak 5-7 metrov vo vode priamo pod vodopádom je dostatočne hlboký na skákanie hlavičiek zo skál po pravej strane jazera. Všimnite si aj malé vodopádiky vľavo, pod ktorými sa dá sedieť na skalách a užiť si trošku slniečka. Čerstvá voda v prírodnom bazéne vás dostatočne schladí, takže sa to môže celkom hodiť.Vodopády Afu Au sú celkom populárne, bolo to asi jediné miesto na Savai´i, kde sme neboli sami. Myslim tým väčšinu času, ktorý sme tam strávili, ale bola asi taká pol hodinka, kedy sme ich mali len pre seba. Pri vstupe je oficiálne parkovisko, kde zaplatíte aj vstupné. Odtiaľ je to už len asi 10 minút pešo k tomuto prírodnému "wellnessu".


Vstupné:

Dospelí - 5 WST, Deti (6-12 rokov): 2 WST - platí sa pri hlavnom vstupe


Otváracie hodiny:

Pondelok – Sobota: 8:00 – 17:00; Nedeľa zavreté.


PALMOVÝ HÁJ

Na konci itineráru zaujímavých vecí, ktoré sa oplatí vidieť na Savai´i mám pre vás ešte takú malú inšpiráciu na cool foto spot. Nie je to miesto so špecifickým názvom, ale našli sme na ostrove parádny palmový háj blízko South Coast Road medzi Alofaaga Blowholes a plážou Faiaai, ktorý je ideálny na nejaký kreatívny foto-šúting, ak ste na tieto veci :). Možno by sa našiel aj iný palmový porast, ale tento nám prišiel dostatočne hustý, ľahko prístupný a bolo ho vidieť priamo z cesty. Ak nemáte veľa času toto miesto hľadať, tak alternatívou môže byť palmové stromoradie, ktoré som spomínala pri Cape Mulinu (foto č. 2).
Ak plánujete zostať viac dní na Savai´i, mám tu pre vás zopár dodatočných tipov na miesta, ktoré sme mali v pláne pripravené, ale z časových dôvodov sme ich už nestihli vidieť.


Paia Dwarfs cave - (Paia trpasličia jaskyňa) je jaskyňa v lávovej dutine v blízkosti dedinky Paia. Pre vstup do jaskyne si však musíte zajednať sprievodcu. Odporúča sa mať obuté dobré topánky a čelovku. Preskúmanie jaskyne vám môže zabrať aj celý deň, i keď je len 1 km dlhá. Podľa legendy v tejto jaskyni žili trpaslíci a niektorí veria, že ich stopy sú viditeľné dodnes.

Peapea jaskyňa- ďalšia lávová jaskyňa takmer 1 km dlhá, ktorá sa ťahá až k pobrežiu. Je pomerne ľahko prístupná, ale keďže jej vchod je zamknutý, aj tak potrebujete sprievodcu. V jaskyni žije unikátny nočný vták - biela salangana.

Tafua kráter - nachádza sa na poloostrove Tafua, kde sa rozprestiera národný park Tafua Rainforest Preserve. Na rímsu krátera sa dostanete hore asi tak za hodinu a je odtiaľ úžasný výhľad na dažďový prales a je to ideálne miesto na pozorovanie vtákov (ak vaše srdce po tom túži) Vstupné: 5 WST, Otvráracie hodiny: Pondelok - Sobota: 8:00 - 17:00.

Mt Matavanu - vulkán, ktorý pochoval 5 dedín v rokoch 1905 - 1911 v oblasti Saleaula, je ľahko prístupný za cca 20-25 minút ak máte požičané 4WD. Prejsť chodníkom okolo rímsy kráteru trvá zhruba 2-3 hodiny (6 km) počas ktorých neodtrhnete zrak od super výhľadu na okolitú krajinu.TIPY NA UBYTOVANIE

Určite môžeme odporučiť ubytovanie v Lauiula Beach Fales s rodinnou atmosférou, kde sme strávili 5 dní počas návštevy Savai´i. Spali sme vo fale priamo na pláži len pár krokov od oceánu a raňajky a večere sa podávali cez cestu vo fale pre hostí (ako som spomínala v predošlom článku, ubytovanie vždy bookujete so stravou, iná môžnosť nie je). Sprchy sú otvorené (bez strechy a len so závesom) s trošku studenšou vodou, ale v horúcom počasí to nie je žiadny problém. Samozrejme ak nepreferujete až takéto basic ubytovanie, na ostrove sa dajú nájsť aj luxusnejšie ubytká v rezortoch, my však sme chceli radšej podporiť miestnych v ich malých rodinných byznisoch.Všetky miesta, ktoré sme navštívili alebo presondovali pred tripom nájdete označené aj v nasledujúcej mape, ktorú si môžete uložiť do svojho google drive.Ak je Samoa na vašom bucket liste, alebo ste ju už navštívili, dajte nám vedieť dolu v komentoch vaše dojmy, na čo sa najviac tešíte, alebo čo sa vám pri návšteve najviac páčilo :)


8 views

Recent Posts

See All
Featured posts

#WorldFromSleepingBag

 Samoa    a

To Sua Ocean Trench

 For more information read our blog.

  • White LinkedIn Icon
  • White Twitter Icon
  • White Google+ Icon
Photo of the month
Instagram
Facebook
Discounts
Travel Tips
  • Grey Instagram Icon