• Juli

Samoa - Čo vidieť na Upolu za 5 dní (s mapou)

Updated: Jun 12, 2020Pacifické ostrovy sa právom označujú za raj na zemi, a to bez pochyby všetky. Avšak, aj keď sú si ostrovy veľmi podobné, Samoa má jednoducho niečo extra. Sú to jej ľudia, milí, otvorení a priateľskí, ich kultúra, tradície a dychberúca tropická príroda, čo robí tento kúsok zeme v obrovskom oceáne takým špeciálnym miestom na cestovanie. Samojci sú nesmierne radi keď vidia turistov, ale myslím tak úprimne radi, nie je to žiadna pasca na chodiaci bankomat. Ak sa s nimi dáte do reči (čo sa asi dáte, pretože vám mávajú cez cestu aj z dvadsiatich metrov), srdečne vás privítajú na Samoe, povypytujú sa ako sa vám tam páči, a s hrdosťou v očiach vám porozprávajú o ich tradičnom spôsobe života, z ktorej dediny je ich premiér, či prezident a čo by ste mali na ostrovoch vidieť. Turizmus tu nie je ešte tak rozvinutý a peniaze nie sú priorita (rovnaké ceny pre turistov ako pre lokálnych, žiadny otravný predaj suvenýrov), čo bolo pre nás z pohľadu dlhodobého cestovania nesmierne osviežujúce.


Počas vášho pobytu na Samoe by ste mali okúsiť a zažiť Fa´a Samoa - Samojský spôsob života, ktorým žijú tisícky rokov. Fa´a Samoa je postavená na tradíciách, kultúre a prostredí, v ktorom žijú a má tri hlavné piliere: matai (náčelník, vodca), aiga (rodina) a viera (kresťanstvo).Jednou z vecí, vďaka ktorej zažijete Fa´a Samoa je ubytovať sa vo fale - je to tradičný domček/altánok priamo na pláži, takže každú noc zaspávate pri jemnom šumení mora. Ďalšia možnosť skúsiť Fa´a Samoa je ochutnať jedlo z Umu - pec v zemi, alebo objavovať krásu panenskej prírody ostrova. Neviete kde začať a čo vlastne treba vidieť? Tak pre vás je tento článok s tipmi Čo treba vidieť na Upolu za 5 dní a nasledujúci článok Čo treba vidieť na Savai´i za 5 dní, čiže dokopy 10 dní zážitkov v raji na Samoe.


Keď doletíte na Upolu, kľudne môžete zostať jednu noc priamo v Apii a pozrieť si mesto v ten deň, alebo nasledujúci (záleží na prílete). Potom si požičajte auto a presuňte sa k južnému pobrežiu, odkiaľ si pozriete zvyšok ostrova. Upolu je predelené akokeby na dve časti cestou Cross Island Road, ktorá sa tiahne presne stredom ostrova. Hlavné atrakcie sú v Apii, v juhozápadnej a severozápadnej časti, a podobne je štrukturovaný aj tento blog.
Apia

hlavné mestoApia je relatívne malé mesto, preto všetky miesta, ktoré sa oplatí vidieť vymenované v tejto časti zvládnete obehnúť v jeden deň. Takto aspoň budete mať dostatok času na spoznávanie zvyšku ostrova a aj nejaký ten relax na pláži.
TRH S RYBAMI


Ako prvú vec ráno, najlepšie v nedeľu, vyrazte na miestny trh s rybami na Mulinu´u Road vedľa prístavu. Je to otvorený priestor s pultíkmi, kde miestni rybári predávajú svoj denný úlovok priamo z mora. Nájdete tu všetky možné aj nemožné druhy rýb a morských plodov od tuniaka, lososa cez krabov, homárov, chobotnice až po ryby, aké ste možno nikdy nevideli. Ak si chcete nejakú tú rybku aj kúpiť a možno ugrilovať niekde na pláži, tak určite vyrazte veľmi skoro, nech uchmatnete čo najčerstvejší tovar. Rybári predávajú už od 6tej ráno.

BLŠÍ TRH


Ak ste sa už dosť nadýchali rybacinky, môžete sa presunúť priamo na blší trh, ktorý je len pár krokov od toho s rybami. Toto je presne to miesto, kde môžete nakúpiť darčeky z dovolenky pre blízkych a priateľov. Stánky sú plné nádherných unikátnych samojských remeselných výrobkov, výrobkov z dreva a farebných šiat s tradičnými motívmi a vzormi. Krásny suvenýr pre seba ako si neskôr pripomenúť Samou by bola tradičná lavalava (sarong), ktorú zvyčajne na ostrove nosia aj ženy aj muži, prípadne veselé kvetované šaty pre dievčatá a kvetovaná košeľa pre chalanov. Väčšina produktov predávaných na tomto trhu je vyrobených miesnymi dedinčanmi z prírodných materiálov. Zhruba tretina trhu je venovaná aj stánkom s jedlom, takže ak chcete ochutnať lokálne domáce jedlo alebo sladkosti, tu máte možnosť.

ZELENINOVO-OVOCNÝ TRH


Pre tých, ktorí by si radšej dali niečo zdravšie pod zub, v Apii majú aj trh s čerstvým ovocím a zeleninou. Miestne ovocie je super chutné, šťavnaté a sladké, neporovnateľné s tým čo dostať v našich končinách. My sme však mali viac smäd ako hlad, a tak sme sa na trhu vrhli na kokosové orechy a usŕkali si z nich počas prechádzky mestom. Ovocný trh je pomerne ľahké nájsť, z blšieho trhu treba zahnúť na ulicu Fugalei a ísť rovno asi 800m až kým neuvidíte supermarket Farmer Joe, ovocný trh je hneď naproti.

MESTSKÁ VEŽA


Iba 5 minút pešo od blšieho trhu pozdĺž hlavnej ulice Mulinu´u Road sa nachádza jediný kruhový objazd v meste, kde v strede stojí mestská veža Apie s hodinami. Je to taký hlavný stretávací bod. Polovica štvorcovej veže je namaľovaná na modro a druhá polovica na červeno. Dovtípili sme sa, že to má symbolizovať farby na samojskej vlajke. Pri našej návšteve Samoi v júni 2019 sme prišli presne v ten týždeň, kedy sa na ostrovoch konali Pacifické hry, ktoré by sa dali prirovnať k Olympijskym hrám len v menšom meradle. Avšak pre ostrovy Tichomoria je to veľká vec a najočakávanejší event, ktorý sa koná každé 4 roky a ostrovy sa striedajú v organizácii tohto verejného podujatia. Každý, koho sme stretli hovoril o hrách vo veľkom a samojci všetci boli veľmi hrdí, že konečne v roku 2019 je hostiteľom hier Samoa. Preto aj veľký nápis "Pacific games" zdobil mestskú vežu mnoho týždňov pred a po evente.

KATEDRÁLA NEPOŠKVRNENÉHO POČATIA PANNY MÁRIE


Keď obídete mestskú vežu a pokračujete ďalej paralelne s pobrežím uvidíte v diaľke krásny biely kostol. Je to Katedrála Nepoškvrneného počatia Panny Márie, ktorá je naozaj zaujímavou stavbou zvonku ako aj zvnútra, hlavne čo sa týka dizajnu. Dominantná kombinácia drevenej dekorácie s bielymi stenami v interiéri podčiarknutá v odraze na mramorovej podlahe je proste úchvátná. Nehovoriac o mozaikách na oknách. Keď vstúpite a obzeráte si tú nádheru dookola, nemôžete si prestať potajme šepkať "waw" stále dookola. Pri odchode môžete prispieť malou sumou do "zvončeka" na chod a údržbu tohto nádherného kostola.

SAMOJSKÉ KULTÚRNE CENTRUM


Zaujímalo by vás dozvedieť sa viac o samojcoch, ich fa´a spôsobe života, kultúre a tradíciách?

Tak potom nie je vhodnejšie miesto ako Kultúrne centrum (Samoa Cultural village), kde vám miestni ukážu všetko v priebehu dvoch hodín. Nachádza sa za altánkom Turistického centra, cez cestu oproti katedrály Panny Marie. My sme sa o tomto kultúrnom predstavení dozvedeli od zamestnancov turistického centra, ktorí nás zviezli z letiska do Apie, keď sme sa neúspešne pokúšali nájsť kyvadlovú dopravu do centra.Vrámci kultúrneho predstavenia vám ukážu ako samojci v minulosti vyrábali a farbili látku na lavalava z prírodných materiálov, aké nástroje používali na výrobu awa misiek, naučia vás ako pliesť tradičné taniere z palmových listov, ukážu vám tradičný spôsob varenia a tradičný spôsob celotelového tetovania, a na konci predstavenia vám miestni predstavia tradičné tance žien a mužov. A najlepšie na tom všetkom je, že je to všetko zadarmo.Tatau

Jedným z najdôležitejších prvkov z tradícií na Samoe je celotelové tetovanie, po samojsky "tatau". Samojci sú jediným z polynézskych národov, ktorý pokračoval v praktizovaní tejto tradície aj napriek kolonizácii. Tetovanie ako také, ktoré je tak populárne vo svete má svoje korene práve tu. Avšak, to tradičné samojské tatau je veľmi špecifické, kompozícia a štruktúra vzorov sa vyvíjala cez 1000 rokov. Je v tom oveľa viac ako len estetický obrázok, každý vzor má svoj význam a mal by verne reprezentovať toho, kto ho nosí ako aj toho, kto tetovanie vytvára a spolu musia byť v súlade s fa´a Samoa. Žiadne tatau nie je rovnaké, každé jedno je úplne špecifické. A ďalší dôležitý rozdiel je, že dokonca aj dnes sa tatau vždy a výhradne robí len tradičným spôsobom vklepávaním farby do kože pomocou ručne robených nástrojov, a to sú kúsky kostí, mušlí a panciera korytnačky pripevnené na drevenej paličke. Proces tetovania začína obradom a ritálom s rodinou. Má to obrovský význam pre toho, kto sa ide dať tetovať, pretože s tým prichádza zodpovednosť za rodinu a každý dospelý na Samoe sa chce dať tetovať. Tradičné mužské tetovanie sa nazýva Pe'a a tradičné ženské sa volá Malu.


Zdroj: Samoa Observer


Tatér, ktorý tetovanie vytvára dedí toto remeslo z generácie na generáciu, čo znamená, že len jedna rodina môže tetovať a tatér musí sám podstúpiť tetovanie. Majster tatér má vždy dvoch asistentov, ktorí naťahujú kožu, zotierajú zostatkovú farbu a krv a všeobecne pomáhajú tatérovi pri práci. Samotné tetovanie je extrémne bolestivé a v ojedinelých prípadoch spôsobilo smrť, ale čo je horšie pre samojca ako smrť je nedokončené tetovanie, čo znamená hanbu nie len pre neho, ale aj pre jeho rodinu. Rodinný príslušníci sú skoro vždy prítomní pri človeku, ktorý sa tetuje v dostatočnej vzdialenosti a dodávajú mu odvahu, slovom alebo piesňami.


Source: Pinterest cuded.com


Pe`a, mužské celotelové tetovanie začína od pása a pokrýva absolútne celú kožu až dole tesne pod kolená a má komplikované vzory. Malu, ženské tetovanie pokrýva nohy od kolien hore tesne pod zadok a zvyčajne má jednoduchšie vzory. Dokončenie celotelového tetovania trvá niekoľko týždňov až mesiacov, v ojedinelých prípadoch rokov. V minulosti Pe'a mohli mať len náčelníci, ale dnes tatau môže nosiť ktokoľvek, kto je pripravený slúžiť a starať sa o rodinu a o náčelníka (matai).


Umu - Pec v zemi

Samojský tradičný spôsob prípravy jedla sa nazýva "umu", pri ktorom sa jedlo varí/pečie v zemi na rozpálených lávových kameňoch a je prikryté vrstvami banánových listov, aby teplo neunikalo von. Zvyčajne takto pripravujú: taro alebo breadfruit (oba chutia ako zemiaky po uvarení), banány, ryby a palusami, čo je pečená kokosová dužina zabalená v banánovom liste. Najlepšie na tom celom je, že varenie je čisto mužská zodpovednosť!Vstupné:

zadarmo - popravde, nevedeli sme tomu uveriť, že to je fakt zadarmo, keď si predstavím čo nám všetko ukázali, aby sme mali z toho skvelý zážitok, venovali sa nám 2-3 hodiny a plus sme sa aj najedli. Rozumiem, že je to dotované štátom na podporu turizmu, ale aj tak keď tam budete, pouvažujte o malom príspevku po skončení predstavenia (my sme im dali 20 Tala).


Čas predstavenia:

Každý deň okrem víkendov o 10:00
PAPASE`EA PRÍRODNÉ ŠMÝKĽAVKY


Ak sa chcete trošku zabaviť tak za návštevu určite stojí Papase´ea vodopád, respektíve prírodné šmykľavky pod ním. Nachádza sa iba 15 minút autom z Apie v Faleata District. Zaparkovať môžete na oficiálnom parkovisku pri vstupe, kde aj zaplatíte vstupný poplatok (toalety a prezliekárne sú tiež pri parkovisku, takže ak potrebujete využite ich ešte predtým ako sa vydáte dole). Cesta k vodopádu vedie cez strmé schody približne 200-300 m. Nazvala som to vodopádmi, ale vlastne sa môžete spúšťať a šmýkať dole vodopádom po klzkých skalách pod tečúcou vodou a skočiť do prírodného jazierka pod nimi, ktoré je dostatočne hlboké na to, aby ste sa nezranili. Takže dalo by sa to nazvať aj prírodným tobogánom :) Skaly sa zjemnili a vyšmýkali pod tečúcou vodou zhruba po dobu tisícky rokov.Pravdupovediac, ja som sa zo začiatku trošku zdráhala tam ísť, hlavne keď som videla ten 5m dlhý šmyk, takže som vyslala Ľuboša ako prvého to skúsiť. Bol absolútne nadšený, a presviedčal ma, že to určite musím skúsiť aj ja. Šla som a bola to úplná paráda, a celkom adrenalín! Tiež je to super spôsob osvieženia počas horúcich dní. Bohužiaľ, moje plavky utrpeli menšiu ujmu, takže určite odporúčam aby ste si zobrali radšej staršie, pri ktorých vám nebude ľúto ak sa trošku roztrhnú ;)


Entrance fee:

Adults: 5 WST, Kids (under 12 yrs): 2 WST


Opening hours: Monday - Saturday: 8 am - 5.30 pm

Sunday: 11 am - 6 pm