• Juli

Samoa - Čo vidieť na Upolu za 5 dní (s mapou)

Updated: Jun 12, 2020Pacifické ostrovy sa právom označujú za raj na zemi, a to bez pochyby všetky. Avšak, aj keď sú si ostrovy veľmi podobné, Samoa má jednoducho niečo extra. Sú to jej ľudia, milí, otvorení a priateľskí, ich kultúra, tradície a dychberúca tropická príroda, čo robí tento kúsok zeme v obrovskom oceáne takým špeciálnym miestom na cestovanie. Samojci sú nesmierne radi keď vidia turistov, ale myslím tak úprimne radi, nie je to žiadna pasca na chodiaci bankomat. Ak sa s nimi dáte do reči (čo sa asi dáte, pretože vám mávajú cez cestu aj z dvadsiatich metrov), srdečne vás privítajú na Samoe, povypytujú sa ako sa vám tam páči, a s hrdosťou v očiach vám porozprávajú o ich tradičnom spôsobe života, z ktorej dediny je ich premiér, či prezident a čo by ste mali na ostrovoch vidieť. Turizmus tu nie je ešte tak rozvinutý a peniaze nie sú priorita (rovnaké ceny pre turistov ako pre lokálnych, žiadny otravný predaj suvenýrov), čo bolo pre nás z pohľadu dlhodobého cestovania nesmierne osviežujúce.


Počas vášho pobytu na Samoe by ste mali okúsiť a zažiť Fa´a Samoa - Samojský spôsob života, ktorým žijú tisícky rokov. Fa´a Samoa je postavená na tradíciách, kultúre a prostredí, v ktorom žijú a má tri hlavné piliere: matai (náčelník, vodca), aiga (rodina) a viera (kresťanstvo).Jednou z vecí, vďaka ktorej zažijete Fa´a Samoa je ubytovať sa vo fale - je to tradičný domček/altánok priamo na pláži, takže každú noc zaspávate pri jemnom šumení mora. Ďalšia možnosť skúsiť Fa´a Samoa je ochutnať jedlo z Umu - pec v zemi, alebo objavovať krásu panenskej prírody ostrova. Neviete kde začať a čo vlastne treba vidieť? Tak pre vás je tento článok s tipmi Čo treba vidieť na Upolu za 5 dní a nasledujúci článok Čo treba vidieť na Savai´i za 5 dní, čiže dokopy 10 dní zážitkov v raji na Samoe.


Keď doletíte na Upolu, kľudne môžete zostať jednu noc priamo v Apii a pozrieť si mesto v ten deň, alebo nasledujúci (záleží na prílete). Potom si požičajte auto a presuňte sa k južnému pobrežiu, odkiaľ si pozriete zvyšok ostrova. Upolu je predelené akokeby na dve časti cestou Cross Island Road, ktorá sa tiahne presne stredom ostrova. Hlavné atrakcie sú v Apii, v juhozápadnej a severozápadnej časti, a podobne je štrukturovaný aj tento blog.
Apia

hlavné mestoApia je relatívne malé mesto, preto všetky miesta, ktoré sa oplatí vidieť vymenované v tejto časti zvládnete obehnúť v jeden deň. Takto aspoň budete mať dostatok času na spoznávanie zvyšku ostrova a aj nejaký ten relax na pláži.
TRH S RYBAMI


Ako prvú vec ráno, najlepšie v nedeľu, vyrazte na miestny trh s rybami na Mulinu´u Road vedľa prístavu. Je to otvorený priestor s pultíkmi, kde miestni rybári predávajú svoj denný úlovok priamo z mora. Nájdete tu všetky možné aj nemožné druhy rýb a morských plodov od tuniaka, lososa cez krabov, homárov, chobotnice až po ryby, aké ste možno nikdy nevideli. Ak si chcete nejakú tú rybku aj kúpiť a možno ugrilovať niekde na pláži, tak určite vyrazte veľmi skoro, nech uchmatnete čo najčerstvejší tovar. Rybári predávajú už od 6tej ráno.

BLŠÍ TRH


Ak ste sa už dosť nadýchali rybacinky, môžete sa presunúť priamo na blší trh, ktorý je len pár krokov od toho s rybami. Toto je presne to miesto, kde môžete nakúpiť darčeky z dovolenky pre blízkych a priateľov. Stánky sú plné nádherných unikátnych samojských remeselných výrobkov, výrobkov z dreva a farebných šiat s tradičnými motívmi a vzormi. Krásny suvenýr pre seba ako si neskôr pripomenúť Samou by bola tradičná lavalava (sarong), ktorú zvyčajne na ostrove nosia aj ženy aj muži, prípadne veselé kvetované šaty pre dievčatá a kvetovaná košeľa pre chalanov. Väčšina produktov predávaných na tomto trhu je vyrobených miesnymi dedinčanmi z prírodných materiálov. Zhruba tretina trhu je venovaná aj stánkom s jedlom, takže ak chcete ochutnať lokálne domáce jedlo alebo sladkosti, tu máte možnosť.

ZELENINOVO-OVOCNÝ TRH


Pre tých, ktorí by si radšej dali niečo zdravšie pod zub, v Apii majú aj trh s čerstvým ovocím a zeleninou. Miestne ovocie je super chutné, šťavnaté a sladké, neporovnateľné s tým čo dostať v našich končinách. My sme však mali viac smäd ako hlad, a tak sme sa na trhu vrhli na kokosové orechy a usŕkali si z nich počas prechádzky mestom. Ovocný trh je pomerne ľahké nájsť, z blšieho trhu treba zahnúť na ulicu Fugalei a ísť rovno asi 800m až kým neuvidíte supermarket Farmer Joe, ovocný trh je hneď naproti.

MESTSKÁ VEŽA


Iba 5 minút pešo od blšieho trhu pozdĺž hlavnej ulice Mulinu´u Road sa nachádza jediný kruhový objazd v meste, kde v strede stojí mestská veža Apie s hodinami. Je to taký hlavný stretávací bod. Polovica štvorcovej veže je namaľovaná na modro a druhá polovica na červeno. Dovtípili sme sa, že to má symbolizovať farby na samojskej vlajke. Pri našej návšteve Samoi v júni 2019 sme prišli presne v ten týždeň, kedy sa na ostrovoch konali Pacifické hry, ktoré by sa dali prirovnať k Olympijskym hrám len v menšom meradle. Avšak pre ostrovy Tichomoria je to veľká vec a najočakávanejší event, ktorý sa koná každé 4 roky a ostrovy sa striedajú v organizácii tohto verejného podujatia. Každý, koho sme stretli hovoril o hrách vo veľkom a samojci všetci boli veľmi hrdí, že konečne v roku 2019 je hostiteľom hier Samoa. Preto aj veľký nápis "Pacific games" zdobil mestskú vežu mnoho týždňov pred a po evente.

KATEDRÁLA NEPOŠKVRNENÉHO POČATIA PANNY MÁRIE


Keď obídete mestskú vežu a pokračujete ďalej paralelne s pobrežím uvidíte v diaľke krásny biely kostol. Je to Katedrála Nepoškvrneného počatia Panny Márie, ktorá je naozaj zaujímavou stavbou zvonku ako aj zvnútra, hlavne čo sa týka dizajnu. Dominantná kombinácia drevenej dekorácie s bielymi stenami v interiéri podčiarknutá v odraze na mramorovej podlahe je proste úchvátná. Nehovoriac o mozaikách na oknách. Keď vstúpite a obzeráte si tú nádheru dookola, nemôžete si prestať potajme šepkať "waw" stále dookola. Pri odchode môžete prispieť malou sumou do "zvončeka" na chod a údržbu tohto nádherného kostola.

SAMOJSKÉ KULTÚRNE CENTRUM


Zaujímalo by vás dozvedieť sa viac o samojcoch, ich fa´a spôsobe života, kultúre a tradíciách?

Tak potom nie je vhodnejšie miesto ako Kultúrne centrum (Samoa Cultural village), kde vám miestni ukážu všetko v priebehu dvoch hodín. Nachádza sa za altánkom Turistického centra, cez cestu oproti katedrály Panny Marie. My sme sa o tomto kultúrnom predstavení dozvedeli od zamestnancov turistického centra, ktorí nás zviezli z letiska do Apie, keď sme sa neúspešne pokúšali nájsť kyvadlovú dopravu do centra.Vrámci kultúrneho predstavenia vám ukážu ako samojci v minulosti vyrábali a farbili látku na lavalava z prírodných materiálov, aké nástroje používali na výrobu awa misiek, naučia vás ako pliesť tradičné taniere z palmových listov, ukážu vám tradičný spôsob varenia a tradičný spôsob celotelového tetovania, a na konci predstavenia vám miestni predstavia tradičné tance žien a mužov. A najlepšie na tom všetkom je, že je to všetko zadarmo.Tatau

Jedným z najdôležitejších prvkov z tradícií na Samoe je celotelové tetovanie, po samojsky "tatau". Samojci sú jediným z polynézskych národov, ktorý pokračoval v praktizovaní tejto tradície aj napriek kolonizácii. Tetovanie ako také, ktoré je tak populárne vo svete má svoje korene práve tu. Avšak, to tradičné samojské tatau je veľmi špecifické, kompozícia a štruktúra vzorov sa vyvíjala cez 1000 rokov. Je v tom oveľa viac ako len estetický obrázok, každý vzor má svoj význam a mal by verne reprezentovať toho, kto ho nosí ako aj toho, kto tetovanie vytvára a spolu musia byť v súlade s fa´a Samoa. Žiadne tatau nie je rovnaké, každé jedno je úplne špecifické. A ďalší dôležitý rozdiel je, že dokonca aj dnes sa tatau vždy a výhradne robí len tradičným spôsobom vklepávaním farby do kože pomocou ručne robených nástrojov, a to sú kúsky kostí, mušlí a panciera korytnačky pripevnené na drevenej paličke. Proces tetovania začína obradom a ritálom s rodinou. Má to obrovský význam pre toho, kto sa ide dať tetovať, pretože s tým prichádza zodpovednosť za rodinu a každý dospelý na Samoe sa chce dať tetovať. Tradičné mužské tetovanie sa nazýva Pe'a a tradičné ženské sa volá Malu.


Zdroj: Samoa Observer


Tatér, ktorý tetovanie vytvára dedí toto remeslo z generácie na generáciu, čo znamená, že len jedna rodina môže tetovať a tatér musí sám podstúpiť tetovanie. Majster tatér má vždy dvoch asistentov, ktorí naťahujú kožu, zotierajú zostatkovú farbu a krv a všeobecne pomáhajú tatérovi pri práci. Samotné tetovanie je extrémne bolestivé a v ojedinelých prípadoch spôsobilo smrť, ale čo je horšie pre samojca ako smrť je nedokončené tetovanie, čo znamená hanbu nie len pre neho, ale aj pre jeho rodinu. Rodinný príslušníci sú skoro vždy prítomní pri človeku, ktorý sa tetuje v dostatočnej vzdialenosti a dodávajú mu odvahu, slovom alebo piesňami.


Source: Pinterest cuded.com


Pe`a, mužské celotelové tetovanie začína od pása a pokrýva absolútne celú kožu až dole tesne pod kolená a má komplikované vzory. Malu, ženské tetovanie pokrýva nohy od kolien hore tesne pod zadok a zvyčajne má jednoduchšie vzory. Dokončenie celotelového tetovania trvá niekoľko týždňov až mesiacov, v ojedinelých prípadoch rokov. V minulosti Pe'a mohli mať len náčelníci, ale dnes tatau môže nosiť ktokoľvek, kto je pripravený slúžiť a starať sa o rodinu a o náčelníka (matai).


Umu - Pec v zemi

Samojský tradičný spôsob prípravy jedla sa nazýva "umu", pri ktorom sa jedlo varí/pečie v zemi na rozpálených lávových kameňoch a je prikryté vrstvami banánových listov, aby teplo neunikalo von. Zvyčajne takto pripravujú: taro alebo breadfruit (oba chutia ako zemiaky po uvarení), banány, ryby a palusami, čo je pečená kokosová dužina zabalená v banánovom liste. Najlepšie na tom celom je, že varenie je čisto mužská zodpovednosť!Vstupné:

zadarmo - popravde, nevedeli sme tomu uveriť, že to je fakt zadarmo, keď si predstavím čo nám všetko ukázali, aby sme mali z toho skvelý zážitok, venovali sa nám 2-3 hodiny a plus sme sa aj najedli. Rozumiem, že je to dotované štátom na podporu turizmu, ale aj tak keď tam budete, pouvažujte o malom príspevku po skončení predstavenia (my sme im dali 20 Tala).


Čas predstavenia:

Každý deň okrem víkendov o 10:00
PAPASE`EA PRÍRODNÉ ŠMÝKĽAVKY


Ak sa chcete trošku zabaviť tak za návštevu určite stojí Papase´ea vodopád, respektíve prírodné šmykľavky pod ním. Nachádza sa iba 15 minút autom z Apie v Faleata District. Zaparkovať môžete na oficiálnom parkovisku pri vstupe, kde aj zaplatíte vstupný poplatok (toalety a prezliekárne sú tiež pri parkovisku, takže ak potrebujete využite ich ešte predtým ako sa vydáte dole). Cesta k vodopádu vedie cez strmé schody približne 200-300 m. Nazvala som to vodopádmi, ale vlastne sa môžete spúšťať a šmýkať dole vodopádom po klzkých skalách pod tečúcou vodou a skočiť do prírodného jazierka pod nimi, ktoré je dostatočne hlboké na to, aby ste sa nezranili. Takže dalo by sa to nazvať aj prírodným tobogánom :) Skaly sa zjemnili a vyšmýkali pod tečúcou vodou zhruba po dobu tisícky rokov.Pravdupovediac, ja som sa zo začiatku trošku zdráhala tam ísť, hlavne keď som videla ten 5m dlhý šmyk, takže som vyslala Ľuboša ako prvého to skúsiť. Bol absolútne nadšený, a presviedčal ma, že to určite musím skúsiť aj ja. Šla som a bola to úplná paráda, a celkom adrenalín! Tiež je to super spôsob osvieženia počas horúcich dní. Bohužiaľ, moje plavky utrpeli menšiu ujmu, takže určite odporúčam aby ste si zobrali radšej staršie, pri ktorých vám nebude ľúto ak sa trošku roztrhnú ;)


Entrance fee:

Adults: 5 WST, Kids (under 12 yrs): 2 WST


Opening hours: Monday - Saturday: 8 am - 5.30 pm

Sunday: 11 am - 6 pm
ZÁPAD SLNKA Z APIA PRÍSTAVU


Perfektné zakončenie dňa plného objavovania zákutí mesta by bolo pri perfektnom západe slnka s výhľadom na panorámu mesta, čo poviete? A k tomu ešte patrí fľaša pivka alebo vínka, takže zastavte sa niekde v potravinách, pribaľte snack a vydajte sa do Apia prístavu. Od Turistického centra pokračujte po Beach Road až na druhú stranu pobrežia, kde je to tichšie a krajšie a nájdite si pekné miestečko na sedenie, hoci aj na skalách, kde si užijete svoj drink s výhľadom na Katedrálu a zvyšok mesta pri posledných lúčoch slnka.


Juho-Západná

Časť ostrovaVODOPÁDY TOGITOGIGA


Najbližšia zastávka od cesty Cross Island Road keď už smerujete na juh ostrova sú Togitogiga vodopády pri dedinke Saleilua. Tieto dvojúrovňové kaskádovité vodopády sú rozdelené malými jazierkami, v ktorých sa dá plávať a sú obklopené nádhernou bujnou tropickou záhradou. Vodopády boli aj v minulosti známe ako miesto na kúpanie pre významných samojských bojovníkov. Najlepšie obdobie na návštevu je obdobie dažďov kedy je v jazierkach viac vody a plávanie a skákanie do jazierok je určite menej nebezpečné, ale stále je to ok aj v období sucha, kedy samozrejme je lepšie obdobie na dovolenku všeobecne. V okolí vodopádov je aj rekreačná oblasť, kde si môžete spraviť piknik alebo zahrať futbal.Vstupné:

Zdarma


Otvráracie hodiny:

Pondelok - Nedeľa: 7:00 – 18:00
VAVAU, SALEAPAGA and LULUMANU PLÁŽOVÉ OBLASTI


Najkrajšie pláže s bielučkým pieskom a tyrkysovou vodou nájdete hlavne v južnej časti Upolu a ak nechcete vyhodiť zbytočne kopu peňazí za luxusné ubytovanie a uspokojíte sa aj s niečím obyčajnejším, ale o to zaujímavejším, tak hľadajte ubytovanie vo fales okolo oblastí Vavau, Saleapaga and Lulumanu na južnom pobreží. Bude to takisto výhodne situované miesto pre ďalšie výlety na najzaujímavejšie atrakcie juhozápadu a severozápadu ostrova. Ubytovacie zariadenia v týchto oblastiach sú prevádzkované priamo domorodcami, kde sa na chode rodinného byznisu podieľajú naozaj všetci členovia rodiny, či už pri stravovaní alebo úprave fales a okolia. My sme boli ubytovaní v Saleapage vo FaoFao Beach Fales, ktoré vrelo odporúčam.Ešte predtým ako sa rozhodnete pre tip ubytovania, prečítajte si čo vás čaká ak sa rozhodnete pre ubytovanie vo fale v našom článku Samoa - Čo treba vedieť pred odchodom.
TO SUA OCEAN TRENCH


To Sua Ocean Trench je unikátny geologický útvar a miesto, ktoré jednoznačne musíte navštíviť na Upolu! Je to tridsať metrová jama, ktorá sa prirodzene vytvorila zrútením hornej časti v systéme lávových trubíc a prehĺbila sa až do oceánu aby vytvorila nádherné jazero spolu s morskou jaskyňou. Tisíce rokov erózie spôsobilo, že vonkajšok a rovnako aj vnútro lávovej diery sa premenilo na tropickú kvitnúcu záhradu. To Sua doslovne znamená "Obrovská diera na kúpanie". I keď som stála priamo pred ňou poprosila som Ľuboša, aby ma štipol a uvedomila si, že to nie je sen a tá nádhera čo vidím pred sebou je skutočná :) Bože, neskutočná krása!! Prírodné jazierko dole je sprístupnené po dlhom strmom drevenom rebríku na konci s mólkom. Z mólka to láka už len skočiť do vody a užívať si jedinečné kúpanie s nezabudnuteľným výhľadom naokolo a dohora. Určite sa oplatí vziať si aj šnorchel a pozrieť sa aj do jaskyne na podmorský život.To Sua Ocean Trench je samozrejme najfotografovanejším miestom na Samoe a najlepšie fotky sú tie fotené zhora. Po výdatnom kúpaní sa, šnorchlovaní a dostatočnom nabažení sa pohľadu na toto nádherné miesto je možné si odfúknuť hore v záhrade v jednom z fale s výhľadom na oceán, alebo sa prejsť dole k lávovému chodníku s mini jazierkami naľavo od To Sua. Z tohto miesta vraj každý rok medzi septembrom a novembrom je možné zahliadnuť aj veľryby v oceáne.Vstupné:

Dospelí: 20 WST; Deti 6 - 11 rokov: 10 WST


Otváracie hodiny: Pondelok - Sobota: 8:30 - 17:00; Nedeľa: 12:30 - 17:00
SOPO`AGA VODOPÁDY


Sopoaga vodopády sa nachádzajú iba 7 minút cesty autom od To Sua Ocean Trench. Keď sme tam dorazili, nikto nebol pri vstupe aby nám predal lístok (myslím, že bola práve nedeľa a v nedeľu sú všetci v kostole), ale našli sme odkaz na zaplatenie vstupného do "honesty boxu (akejsi vernostnej krabice)".Po prejdení vstupnej brány sa zrazu ocitnete v kvitnúcej záhrade s rôznymi druhmi rastlín a stromov (sú dokonca jednotlivo označené štítkami). Kamenný chodník vydláždený popri okraji záhrady vás dovedie až ku vyhliadke na vodopády. My sme ich mali úplne celé pre seba, keďže sme tam boli sami...teda ešte so sliepkami. Sliepočky si tiež užívali výhľad a evidentne aj našu prítomnosť, dokonca sa nastajlovali a zapózovali nám do kamery.
Vstupné:

Dospelí: 10 WST


Otváracie hodiny:

Žiadny špecifický čas, je to otvorené priestranstvo so záhradou, môžete teda prísť kedykoľvek a zaplatiť do honesty boxu, ak tam niekto nie je, kto by vám predal lístok.
FUIPISIA VODOPÁDY


Po Sopo`aga vodopádoch sa určite oplatí zašoférovať po tej istej ceste už len 4 km severnejšie a prídete ku druhým najväčším vodopádom na ostrove Fuipisia. Dĺžka vodopádu je 55m a je obklopený hustou tropickou džungľou. Hneď pár krokov od cesty Le Mafa Pass Road sa vám naskytne skvelý pohľad na vodopád z diaľky, kde ho vidíte celý, prípadne ak vás láka väčšie dobrodružstvo, je možné zájsť až priamo k vodopádom cez džungľu a dokonca sa okúpať na vrchole padajúcej vody, odkiaľ je vraj neskutočný výhľad na roklinu dole a okolitý prales.Vstupné (s kúpaním):

Dospelí: 10 WST; Deti 10 - 12 rokov: 5 WST; Pod 10 rokov: 2 WST


Otváracie hodiny Denne, žiadny špecifický čas

Severo-Západ

a zvyšok ostrovaPIULA CAVE POOL


Piula Cave Pool je sladkovodné jazierko s jaskyňou vytvorené v lávovej trubici. Mnohí si myslia, že voda v jazierku je slaná z oceánu, keďže more je priamo za betónovou zábranou, ale nie, Piula má kryštáľovo čistú pramenitú vodu. Určite odporúčam si zobrať aj šnorchel a preskúmať aj svet pod vodou v jaskyni. Zaujímavosťou ešte je, že prítok čerstvého a studeného prúdu vody závisí od toho, koľko ľudí je momentálne v jazierku (prúdy bolo naozaj vo vode cítiť).Ešte malá rada, pri príchode na miesto, ktoré je označené na Google maps ako Piula cave pool sa vám bude zdať, že ste asi na zlom mieste, pretože pred sebou uvidíte veľkú budovu s nápisom Piula Theological College (Piula Teologická univerzita). Žiaden strach ste presne tam, kde ste cheli byť, len prejdite vstupnou bránou autom a sekuriťák vás príde privítať, dá vám lístok a ukáže vám smer k Piula Cave pool. Dole pri jazierku sú aj fales, takže sa máte kam skryť do tieňa ak je potreba a takisto sú tam aj toalety a prezliekacie kabínky.


Vstupné:

Dospelí: 5 WST; Deti: 3 WST; Parkovanie: 10 WST (to platí len ak sa zveziete autom až na parkovisko pri jazierku. Ak nechete platiť parkovné tak môžete nechať auto pri hlavnej ceste ešte pred bránou Teologickej univerzity).


Otváracie hodiny: Pondelok – Sobota: 8:00 - 16:00
KOSTOLY PO CELOM OSTROVE

Väčšina obyvateľstva Samoi sú kresťania, samozrejme viera bola prevzatá od európanov počas kolonizácie. Ľudia sú tu veľmi nábožní a dodržiavajú všetky náboženské tradície. Každá dedina má svoj kostol, ak nie dva. Kostoly sú namaľované vo svetlých farbách a krásne dekorované farbami tak, aby ladili do ostrovného štýlu. Ja ich nazývam "tropické kostoly" a musím sa priznať, že som bola fascinovaná ich krásou jednoduchosti, ale zároveň architektonickým dizajnom a chcela som si odfotiť každý jeden z nich :) Ak náhodou idete okolo kostolov v nedeľu, uvidíte všetkých dedinčanov oblečených v bielom ako sa ponáhľajú na bohoslužbu. Biele oblečenie má symbolizovať čistotu. Po omši sa rodiny stretávajú na spoločný obed a posedenie, či rôzne hry. Ak by ste mali záujem o záčastnenie sa na omši, ste viac než vítaní. ale musíte byť vhodne oblečení. To znamená zakryté ramená a kolená a najlepšie v lavalava (alebo niečom podobnom sarongu, šatke okolo pása).

STÁNKY POPRI CESTE


Keď šoférujete po ostrove, určite si všimnete mnoho stánkov s ovocím popri cestách, kde však nikto nestojí, hoci ovocie je tam vyložené. Ak máte na niečo chuť určite sa zastavte, niekto z domu za stánkom vybehne, hneď ako vás uvidí a predá vám kokos, banány alebo papáju za naozaj lacno. Toto je totiž prebytočná úroda, ktorú rodiny neskonzumujú a takto si aspoň privyrábajú do rodinného rozpočtu. Ovocie je naozaj extrémne lacné, ale zato mega chutné. Raz mi milá teta chcela predať celý košík veľkých papájí (7 kusov) za 5 WST/1,5 Eur :) Takže majte pri sebe cash a za pár drobných môžete byť aj vy v ovocnom raji. No a keď už budete na reči s domácimi, nehanbite sa s nimi pokecať, samojci sú veľmi priateľskí a zhovorčiví a tiež hrdí na svoj národ a spôsob života, takže sa môžete dozvedieť veľa zaujímavého.

JAZDA LOKÁLNYM AUTOBUSOM


Lokálne ostrovné autobusy na Samoe vás určite zaujmu na prvý pohľad a na prvé počutie :) Tieto šialene farebné vozidlá s vypeckovanou hudbou vyzerajú totiž ako z čias Chaplina (a často sa aj kazia), ale zažiť aspoň jednu jazdu je celkom pecka. Na Samoe nie sú žiadne zastávky autobusu, ale bus vám zastane keď na neho kývnete. Cieľová stanica je viditeľná na prednom skle autobusu a vzadu majú vždy vtipný výrok alebo obrázok na pobavenie po vystúpení. Aj keď sú oficiálne niekde vypísané odchody autobusov, tieto však nikdy nejdu na čas. Totiž nie je nič nezvyčajné ak bus zastaví pri supermarkete a čaká kým si ľudia nakúpia aby ich odviezol zase naspäť domov. Keď nastúpite do busu a všetky miesta sú obsadené, necíťte sa čudne ak vám niekto ponúkne, aby ste si sadli na jeho nohy, pretože samojci to tak proste robia. Za jazdu zaplatíte približne 12 WST za osobu a cestovné sa platí v hotovosti pri vystupovaní z autobusu. Ak chcete vidieť tieto pestrofarebné vozidlá všetky pohromade, tak zamierte na hlavnú autobusovú stanicu v Apii pri Blšom trhu a na Savai´i zase na trh pri hlavnom prístave v Salelologa.
Ak ste sa rozhodli svoju dovolenku stráviť len na Upolu, ale o to viac dní, mám pre vás ešte niekoľko ďalších tipov na zaujímavé miesta, avšak my sami sme ich nenavštívili, takže vám neviem relevantne povedať či sa to oplatí vidieť alebo nie.


VODOPÁDY:

Falefa Falls - kaskádovité vodopády, ktoré dopadajú do rieky. Výhľad na ne si môžete vychutnať z diaľky z okraja rieky, alebo pohľad zbližšia vám dopraje most Falefa Bridge.

Vstupné: Dospelí - 5 WST; Otváracie hodiny: Pondelok - Sobota: 8:00 - 18:00.

Papapapaitai Falls - najvyššie vodopády na ostrove s padajúcou vodou až 100 metrov do hlbokej rokliny. Nachádzajú sa kúsok od cesty Cross Island Road. Žiadny vstupný poplatok.


ŠNORCHLOVANIE:

Palolo Deep Marine Reserve - iba 5 minút pešo od centra Apie sa nachádza malý koralový útes s exotickými rybami v blízkosti pobrežia. Je možné si požičať šnorchel aj priamo na mieste za 7 WST.

Vstupné: Dospelí - 3 WST, Deti - 2 WST; Otváracie hodiny: Pondelok - Nedeľa: 8:00 - 18:00, odporúča sa ísť hlavne pri prílive.

Matareva Beach - populárna pláž s bielučkým pieskom a známe miesto na šnorchlovanie. Na pláži sú aj komunitné plážové fales kde sa môžete ubytovať (ak pôjdete na pláž bez ubytovania, pravdepodobne zaplatíte menší vstupný poplatok)

Aganoa Beach - pláž s čiernym pieskom prístupná len s 4WD autom, vhodná na plávanie, šnorchlovanie, paddle-boarding alebo kajakovanie.


OSTATNÉ ZAUJÍMAVÉ MIESTA:

Baha'i House of Worship Samoa - svätyňa, kde ľudia akéhokoľvek vierovyznania môžu prísť meditovať, alebo sa modliť (jedna z ôsmych takýchto svätýň na svete). Samotná budova tohto svätostánku je zaujímavá s deviatimi symetrickými stranami a vchodmi a s 28 metrov vysokou kupolou. Vstup je voľný a otvorená je denne od 6:00 do 18:00.

Lupe Sina Treesort - ubytovanie v domčeku na strome s nádherným romantickým výhľadom a je to tiež pekný Instagram spot.

Robert Louis Stevenson Múzeum - známy spisovateľ, autor Ostrova pokladov, Únos, Podivný prípad Dr. Jekylla a pána Hyde žil istý čas na Samoe a stal sa veľmi obľúbeným a uznávaným medzi domácimi za jeho pozitívnu interakciu s lokálnou komunitou.

Vstupné: Dospelí - 20 WST, Deti (menej ako 12 rokov) - 5 WST; Otváracie hodiny: Pondelok - Piatok: 9:00 - 16:30; Sobota: 9:00 - 12:00, Nedeľa zavreté.Všetky zaujímavé miesta, ktoré sme sami navštívili, alebo presondovali vrámci prípravy pred našim tripom sú označené na nasledujúcej mape.Budem rada ak mi dole v komentoch napíšete, ktoré miesto na Upolu sa vám najviac páčilo a ako na vás Samoa pôsobila celkovo. Ak plánujete navštíviť aj Savai´i, ďalší blog Čo vidieť na Savaii vám pevne verím pomôže s plánovaním programu.

2 views

Recent Posts

See All
Featured posts

#WorldFromSleepingBag

 Samoa    a

To Sua Ocean Trench

 For more information read our blog.

  • White LinkedIn Icon
  • White Twitter Icon
  • White Google+ Icon
Photo of the month
Instagram
Facebook
Discounts
Travel Tips
  • Grey Instagram Icon