• Juli

Samoa - Čo treba vedieť pred odchodomSamoa.. hmm, viem si predstaviť, že niektorí z vás sa teraz práve zamysleli kde asi tak môže byť Samoa? No, Ozíci a Kiwis by vám asi povedali, že o veľa prichádzate ak neviete :) Takže, otvorte google maps, skrolnite na južnú časť Tichého oceána severo-východne od Brisbane v Austrálii, ... ešte východnejšie od Fiji a tam to máte, pridajte si tieto ostrovy do bucket listu !


Ako sme vôbec prišli k tej myšlienke ísť až tak ďaleko? Presne to bol dôvod, ďiaľka. Počas plánovania našej cesty okolo sveta sme vedeli, že chceme navštíviť najvzdialenejšie krajiny na opačnej strane zemegule z pohľadu Európy a vidieť miesta, kde nechodí až tak veľa turistov, aby sme vám mohli ukázať aj niečo nové, neobkukané.


Samoa vyhrala a my sme šťastní a vďační, že sme sa tak rozhodli, pretože sme sa tam cítili vítaní a boli sme doslova ohúrení pohostinnosťou a štedrosťou domácich, ich kultúrou a neskutočnou krásou prírody.


Západná Samoa (ako sa niekedy označuje) je nezávislá krajina tvorená dvoma hlavnými ostrovmi Upolu a Savai`i. Nemýľte si ju s Americkou Samoou (ťažko sa to skloňuje :D), ktorá je pridruženým teritóriom USA. Pevne verím, že sa vám niekedy podarí navštíviť tieto ostrovy a vidieť tú panenskú prírodu na vlastné oči. Ale ešte predtým ako sa tam vyberiete som vám chcela spísať zopár vecí, ktoré by ste mali vedieť a očakávať pred odchodom a ktoré vám pomôžu pri plánovaní, aby váš trip bol naozaj bez komplikácií a vy sa cítili uvoľnene...ako na dovolenke.


Tu to je:


 • Kedy je najlepšie ísť

 • Lokálna mena / Bankomaty

 • Transport z letiska

 • Preprava po ostrovoch

 • Internet

 • Transport medzi Upolu a Savai`i

 • Sprepitné

 • Ďalšie veci, ktoré treba očakávať

 • Tipy na ubytko
Kedy

Je najlepšie ísť


Samoa je tropický ostrov blízko rovníka, čo samozrejme znamená, že teplota je pomerne stála, ale počasie závisí od monzúnovej sezóny. Ak chcete menšiu pravdepodobnosť dažďa a garanciu nižšej vlhkosti, potom je dobré navštíviť ostrovy medzi júnom a septembrom. Mesiace medzi novembrom a aprílom spadajú do obdobia dažďov a väčšieho rizika vzniku cyklónov. Priemerná teplota celoročne je okolo 28-30 °C.I keď musím spomenúť, že my sme boli na Samoe začiatkom júla, čo je stred "obdobia sucha" a pršalo nám takmer každý deň v kombinácii s malou tropickou búrkou :D. Takže človek nikdy nevie, ale domáci nám sami hovorili, že to počasie bolo naozaj veľmi ojedinelé. My sme si však náš pobyt v tomto raji užili aj napriek dažďu :)Pro Tip: Pre najlepší zážitok na Samoe je dobré si čeknúť školské prázdniny v Austrálii a na Novom Zélande a plánovať pobyt mimo týchto dní. Pre austrálčanov a novozélanďanov je totiž Samoa celkom populárnou destináciou, keďže je to pre nich blízko.
Lokálna

Mena / Bankomaty
Lokálna mena na Samoe je Tala s medzinárodným kódom WST, ale !! bežne sa na cenovkách používa znak $ dolára. Je to dosť zmätočné a čo na začiatku viac mätie je, keď vám aj verbálne povedia cenu, napríklad 10 dolárov a popritom myslia 10 Tala. Tala totiž v samojskom jazyku znamená dolár. Takže pre istotu sa vždy uistite, ktorý dolár myslia.


Na ostrovoch nie je veľa možností platby kartou, ani za ubytovanie (okrem niektorých luxusných hotelov), preto vám odporúčam mať dostatok hotovosti. Lokálnu menu si môžete zameniť na letisku pri príchode, ale pripravte sa, že to bude drahé. Ak ste si práve pomysleli čo som to za cestovateľku, že radím vymieňať peniaze na letisku, kde je to spravidla najdrahšie, tak vedzte, že na Samoe iná možnosť nie je. Asi už len na vybraných hoteloch, kde si myslím, že by to bolo ešte drahšie.

My sme sa rozhodli peniaze vybrať z bankomatu, keďže máme Transferwise kartu, ale aj tak sme zaplatili poplatok okolo 15 $ (US dollars). Ak sa rozhodnete vyberať, vyberte hneď radšej vyššiu sumu. Vymeniť Tala mimo Samou je celkom obtiažne..no je to proste krajina na konci sveta :) Mimo letiska je ešte zopár bankomatov v hlavnom meste Apia a veľmi málo je ich na zvyšku ostrovov. Rozdiel v poplatku medzi bankomatom na letisku a v Apii nebol žiadny.


Ak sa pýtate na to, koľko hotovosti asi budete potrebovať, tak podľa našich záznamov výdavkov sme minuli okolo 1000 Eur ~ 3000 WST (2 osoby). To zahŕňa ubytovanie na 9 nocí (vrátane jedla - raňajky a večera), požičanie auta, benzín, lístky na trajekt, snacky cez deň, vstupy na atrakcie, SIM karta s dátami a drobné suvenýri.
Transport

z letiskaJediné letisko na Samoe pre oba ostrovy Upolu a Savai`i je Faleolo International airport. Je to malé letisko, ktoré prevádzkuje len pár príletov a odletov denne, vzdialené od hlavného mesta Apia približne 40 km.Dostať sa do mesta z letiska môže byť trošku obťiažne, ak to chcete na "lokálny štýl". Čítala som na viacerých stránkach, že by z letiska mal jazdiť lokálny bus za 6 WST, ktorý berie turistov do mesta a takisto shuttle bus (kyvadlový) zabezpečený hotelmi za 25 WST. Lokálny bus by mal stáť na hlavnej ulici nad areálom letiska a shuttle bus by mal čakať pred hlavným vchodom letiska podľa času príletov. Bohužiaľ tu neexistujú presne stanovené odchody autobusov ako u nás.

Samozrejme my keď sme vyšli von z letiska, tak žiadny autobus tam nebol, aj keď je pravda, že sme sa ešte zamotali v letiskovej hale pri vyberaní peňazí a kúpe SIM karty. Niektoré stránky dokonca písali, že letiskový personál popiera, žeby nejaký lokálny bus existoval.

Vrátila som sa teda do letiskovej haly sa spýtať na informácie aspoň na ten shuttle a povedali mi, že mám vyzerať van s nápisom "Samoa tourism authority". Hm, opäť neúspešne, ale po chvíli som zbadala čisto biely van, do ktorého nastupovali lokálny samojci a tak som sa za nimi rozbehla sa spýtať, či to je shuttle do mesta. Samozrejme nebol, ale ponúkli sa, že za 20 WST na osobu nás odvezú do Apie, keďže vo vane mali ešte miesto. Nakoniec z toho vysvitlo, že to boli zamestnanci turistického centra a dali nám veľa zaujímavých tipov, čo vidieť na ostrovoch, aké podujatia organizujú a porozprávali nám o ich kultúre. Celý stres ohľadom prepravy z nás opadol, dobre sme si pokecali a odviezli nás až pred naše ubytko.


Ak sa chcete vyhnúť takýmto problémom s dopravou, samozrejme si stačí zobrať taxík, ktorý by mal stáť okolo 80 WST. Taxikárov čakajúcich pred letiskovou halou je tam dosť. Pozor ale, taxíky nemajú taxametre, takže sa radšej dopredu dohodnite na cene predtým ako sadnete do auta.
Preprava

po ostrovochNa to aby ste si Samou užili čo najviac a videli všetko čo sa dá, hlavne z prírody, tak by ste si mali určite požičať auto. Ak sa pýtate či by nebola lepšia motorka, tak nie, pretože ste v trópoch, kde veľa prší. A popravde, požičovňu motoriek sme nenašli ani na nete a ani sme žiadnu nevideli počas nášho pobytu. Domácich tiež na motorke neuvidíte, takmer všetci jazdia na autách.

Avšak majte na pamäti, že veľa čerpacích staníc na ostrovoch nemajú. Dve určite sú v Apii a po jednej sme videli v blízkosti prístavov, odkiaľ chodí trajekt medzi ostrovmi. Na druhej strane sú to malé ostrovy, takže aj keď máte dojazd len 50km, pomerne rýchlo sa už k nejakej tej pumpe dostanete. Benzín vám vždy tankuje obsluhujúci personál (nemôžete si sami čapnúť) a je dobré nechať malé sprepitné (bežne to robili aj domáci).

InternetInternetové pokrytie na Samoe je relatívne ok. Hlavní proskytovatelia telco služieb sú BlueSky a Digicel. My keď cestujeme, tak skoro v každej krajine si kupujeme lokálnu SIM kartu len s dátami (bez voľných minút, ak je to možné). Je to asi najlepšia varianta pre cestovateľov, keďže veľa telco spoločností ponúka SIMky zamerané práve na turistov, ktorým stačí net na tých pár dní, čo sú v krajine.

Porovnaním oboch operátorov sme sa rozhodli pre Digicel, kde nám dali 6 GB za 20 WST / 7 Eur platných na 15 dní. SIMku si môžete kúpiť v Digicel kiosku priamo na letisku. Najnovšie zvýhodnené ponuky pre turistov si môžete čeknúť tu.

Transport medzi ostrovmi

Upolu a Savaii


Ak sa plánujete ísť pozrieť na oba ostrovy Upolu a Savai`i, musíte si zabezpečiť prepravu trajektom z prístavu Mulifanua (Upolu) do prístavu Salelologa (Savai`i). Trajekt je prevádzkovaný spoločnosťou Samoa Shipping corporation, ktorá poskytuje transport 3x denne v oboch smeroch. Aktuálne časy si môžete overiť na ich oficiálnych stránkach. Cena trajektu záleží od toho, či idete iba ako peší, alebo chcete prepraviť aj vaše požičané auto. Pre osobu bez auta lístok stojí 12 WST (24 WST spiatočný) a kúpite ho priamo v prístave (Mulifanua alebo Salelologa). Ak idete autom, lístok stojí 80 WST vrátane šoféra (160 WST spiatocný). Určite odporúčam tento lístok kúpiť dopredu, pretože trajekt býva často plný pre autá a je tam veľká šanca, že by ste sa naň nedostali v deň keď chcete. Bohužiaľ na oficiálnej stránke prepravnej spoločnosti síce odkaz (tlačítko) na kúpu lístka majú, ale nefunguje :( Takže najlepšie čo môžete spraviť je požiadať požičovňu aút, od ktorej si budete auto brať, aby vám ten lístok kúpila a vy im to zaplatíte pri vyzdvihnutí auta. To isté sme spravili aj my a neúčtovali si žiadny poplatok navyše. Ešte raz upozornenie (!) lístok spolujazdca, prípadne ďalších osôb v aute nie je zarátaný v cene prepravy vozidla, tam je zarátaný len šofér. Ostatné osoby si môžu kúpiť lístok priamo v prístave aj v deň odchodu.

Sprepitné


Vo všeobecnosti sa na Samoe dávať sprepitné neočakáva ani nie je vyžadované, ale ak sa cítite hýčkaní nadštandartnou službou, tak samozrejme sprepitné nechať môžte, ľudia to určite ocenia. Stretli sme sa naozaj iba s jedným prípadom, kedy sprepitné je praktizované aj domacim obyvateľstvom, a to bolo na čerpacích staniciach obsluhujúcemu personálu, ktorý vám natankuje (ako som už spomínala, sami si tankovať nemôžete).


Ostatné

Veci, čo treba očakávať

VEREJNÉ PLÁŽE

Musím vás varovať hneď na začiatku, aby ste sa vyhli sklamaniu. Samoa nemá veľa verejných pláži okolo pobrežia. Vo väčšine prípadov všetky nádherné pláže na ostrove vlastní niekto, kto poskytuje na danom mieste aj ubytovanie, to znamená, že pláž proste patrí niekomu a vy si tam nemôžete len tak prísť. Zvyšok pobrežia je chránené proti povodniam skalami a vreciami s pieskom, čiže tiež si len tak hocikde nezastanete a neľahnete pod palmy, aby ste sa osviežili v mori. Na druhej strane tie pláže s ubytovaním sú neskutočne krásne s bielym pieskom a čistučkou modrou vodou.PRÍRODA

Skutočná krása tejto krajiny nie sú (len) pláže, ale predovšetkým jej príroda s tropickým rastlinstvom. Tie panenské vodopády, kvitnúca džungľa, prírodné jazierka a morské jaskyne, z ktorých vám padne sánka. Neviem ako by som vám to viac zdôraznila, ale neležte len na pláži, požičajte si auto a fakt si prejdite na ostrovoch čo najviac.


Čo vidieť na jednotlivých ostrovoch si môžete prečítať v osobitnom blogu.POPLATKY

Samojci žijú v komunitách, to znamená, že ľudia prispievajú k všeobecnému blahobytu dediny spoločným udržiavaním pláží a okolia, stavaním kostolov, plážových domčekov (fales) a iných spoločných priestorov. Čo to znamená pre vás ako turistov? Pripravte sa na to, že pri vstupe na hocijaké verejné priestranstvo dediny, pri vstupe na verejnú pláž (ktorá patrí dedine) alebo plážové altánky zaplatíte malý poplatok. Jedná sa naozaj o symbolickú sumu 5 WST, čo je okolo 1.5 Eur a nie je to vyberané len od turistov, ale aj od domácich z inej dediny ak chcú využívať verejné priestranstvo určitým spôsobom zveľadené dedinou. Tieto peniaze zostávajú v komunite a použijú sa na ďalšie práce. V dedine kde ste ubytovaní nemusíte platiť nič samozrejme. Na miestach s určitou atrakciou, napríklad vodopád alebo prírodné jazero, je cena vyššia, ale stále prijateľná okolo 20-25 WST / 7-8 Eur.UBYTOVANIE

Väčšina poskytovaných ubytovaní je celkom "basic", ale lacná. Najpopulárnejšia a najautentickejšia forma ubytovania sú plážové chatky (beach fales), či ako to mám nazvať :) Sú to drevené mini-domčeky postavené na drevených pilieroch priamo na pláži. Nepredstavujte si však domčeky z fotiek na Maledivách alebo Bora Bora. Vo vnútri týchto "fales" máte len matrac s vankúšmi a plachtu na prikrytie, sieť proti hmyzu, lampu a jednu alebo dve zásuvky. Domčeky sú otvorené bez okien a jedinou ochranou proti vetru sú "rolety" upletené z palmových listov. Akokoľvek bizardne to môže znieť, je celkom cool bývať takto, ako vo filme "Modrá lagúna" :) Pripravte sa však na spoločné sprchy, čo sú väčšinou len kabínky bez strechy a so studenou vodou...ale zase ste v trópoch, tepla budete mať dosť počas dňa a keď sme my prežili, prežijete aj vy.

Samozrejme sú na ostrove aj formy ubytovania s normálnymi izbami a dokonca aj luxusné hotely ako napríklad Sheraton, ale to nie je také pravé samojské. Záleží na vás, vašich preferenciách a vašom rozpočte.Keď si budete bookovať ubytko na Samoe, určite si všimnete, že sa nedá rezervovať bez stravy. Dôvod je veľmi prozaický. Na ostrovoch nie sú žiadne reštiky, puby, alebo bistrá mimo Apie, kde je ich tiež celkom málo. Taktiež na väčšine ubytovaní nie je k dispozícii hosťom kuchyňa na varenie. To znamená, že všetky ubytovania poskytujú aj stravu, a to raňajky a večere. Snaky počas dňa si môžete kúpiť v obchodíkoch v každej dedine (nečakajte žiadne supermarkety) alebo veľké koše ovocia za babku, ktoré predávajú domáci pred svojimi domami. Ovocie je sladučké, super chutné a navyše veľmi lacné. Jeden deň sa nám jedna pani pokúšala predať veľký košík papaye (7 veľkých kusov) za 5 WST / 1.5 Eur :) :)
PRASIATKA

Áno, prasiatka, čítate správne. Sú všade! Prasiatka sú na Samoe totiž úplne voľné, môžu sa slobodne pohybovať po dedine, takže veľa krát uvidíte celé prasacie rodiny spásať čo sa dá :) Musím ale podotknúť, že vyzerajú veľmi čisto a malinké prasiatka sú strašne rozkošné. Veľakrát sme sa pri nich zastavili a fotili si ich.JEDLO

Po prasiatkach musím spomenúť jedlo, pretože jedno s druhým súvisí. Boli sme fakt v šoku, keď sme zistili čo samojci bežne jedia v tejto modernej dobe. Áno myslíte si správne, bravčové je základom ich stravy a ostatné mastné jedlá s rôznymi druhmi zemiakov. Jedlá z kokosu a ryby sú len prílohy. Ak mám byť úprimná, boli sme trošku sklamaní, pretože sme sa strašne tešili na všetky morské príšery, ryby, ovocie obaľované v kokose alebo niečo podobné a namiesto toho sme pribrali ako svine z toho všetkého mastného a škrobu. Aspoň teraz už chápem, ako je možné, že tí polynézania žijúci v trópoch sú tak veľkí ľudia. Myslím si, že tie morské plody sú podávané len v rezortoch a luxusných hoteloch.


V minulosti sa však na Samoe varilo inak. Tradičný spôsob varenia sa nazýva 'umu', pri ktorom sa jedlo pripravuje v zemi na lávových kameňoch, ktoré sú následne zakryté banánovými listami aby teplo zostávalo dnu. Typické jedlá, ktoré takto pripravovali boli taro (druh zemiaku), breadfruit (ovocie rastúce na strome, ktoré po uvarení chutí ako zemiak), banány, ryby a "palusami" - pečená kokosová dužina v banánovom liste. Všetko to je neskutočne chutné. Týmto spôsobom to samozrejme pripravujú už len pre turistov raz do týžňa ako atrakciu (takéto varenie totiž trvá niekoľko hodín). Najlepšie na tom všetkom je, že podľa trádicie na Samoe vždy varia muži!! Ďalsia tradičná delikatesa je "oka" - surová ryba marinovaná v kokosovom kréme, limetkovej šťave, chilli a cibuli. Mňamka.ĽUDIA

Samojci sú veľmi priateľskí ľudia, pohostinní, komunikatívni, majú stále úsmev na tvári a sú nesmierne hrdí na svoj národ a svoju kultúru. Turizmus tu nie je ešte tak veľmi rozvinutý, a preto sú ľudia veľmi šťastní keď vidia cudzincov, hneď k vám utekajú vás pozdraviť. Budú na vás kričať "Talofa!", čo v ich jazyku znamená "ahoj" a spýtajú sa vás ako sa vám páči na Samoe. Nič vám nebudú chcieť predať, ani sa na vás nepozerajú ako na chodiaci bankomat, práve naopak, peniaze nie sú u nich také dôležité. Je to len čisto úprimná radosť, že ste prišli do ich krajiny a chcú vás len privítať a chcú aby ste sa u nich cítili dobre. Pre nás to bol neuveriteľne oslobodzujúci a príjemný pocit po zážitkoch nátlaku z Bali.


Čo sa nám tiež na domácich veľmi páčilo je, že stále nosia tradičné šaty, ktoré sú krásne farebné. Ženy nosia nádherné šaty s motívmi kvetov a muži tiež kvetované košele so sukňou - jasné nie je to naozaj sukňa, nazýva sa to "lavalava" a je to niečo ako sarong. Lavalava je súčasťou aj oficiálnej uniformy policajtov napríklad.


Pro Tip: Ak ste nevideli ešte disneyovku Moana, tak si ju určite pozrite. Moana je o Samoe za starých čias, o jej kultúre od tradičného celotelového tetovania až po tradičné varenie.NEDELE

Nedeľa je deň kedy sa ide do kostola a na Samoe je to veľká vec! Väčšina obyvateľstva sú kresťania a to veľmi nábožní a dodržiavajú všetky náboženské tradície. Každá dedina má svoj kostol (ak nie dva) a ak náhodou idete okolo v nedeľu, uvidíte všetkých dedinčanov oblečených v bielom ako sa ponáhľajú na bohoslužbu. Biele oblečenie má symbolizovať čistotu. Po omši sa rodiny stretávajú na spoločný obed. Ak by ste mali záujem o záčastnenie sa na omši, ste viac než vítaní. ale musíte byť vhodne oblečení. To znamená zakryté ramená a kolená a najlepšie v lavalava (alebo niečom podobnom sarongu, šatke okolo pása).Pre vás ako turistov je ešte dobre vedieť, že v nedeľu je takmer všetko zavreté, vrátane čerpacích staníc, reštaurácii a obchodov. Takže podľa toho plánujte program.
Tipy

na ubytovanie


Najlacnejšie a najviac autentické ubytovanie, ako som už spomínala je v "beach fale". Prakticky spíte priamo na pláži, niekedy až skoro nad vodou, takže úžasné výhľady na oceán, východ alebo západ slnka priamo z vašej "izby" ani nemusím opisovať.

Na Upolu odporúčam Faofao Beach Fales a na Savai´i Lauiula Beach Fales, kde sme my sami boli ubytovaní. Obe tieto miesta sú rodinným "byznisom" s osobným prístupom k hosťom.

V Lauiula Beach Fales nám dokonca jeden deň ukázali už spomínaný tradičný spôsob varenia "umu" a podávali na večeru toto čisto tradičné jedlo uvarené na lávových kameňoch.

Samozrejme na Samoe nájdete aj strednú triedu ubytovania a luxusné hotely, takže podľa vašich preferencií nájdete veľa tipov na ubytovanie na booking.com.


7 views

Recent Posts

See All
Featured posts

#WorldFromSleepingBag

 Samoa    a

To Sua Ocean Trench

 For more information read our blog.

 • White LinkedIn Icon
 • White Twitter Icon
 • White Google+ Icon
Photo of the month
Instagram
Facebook
Discounts
Travel Tips
 • Grey Instagram Icon