• Juli

Samoa - Čo treba vedieť pred odchodomSamoa.. hmm, viem si predstaviť, že niektorí z vás sa teraz práve zamysleli kde asi tak môže byť Samoa? No, Ozíci a Kiwis by vám asi povedali, že o veľa prichádzate ak neviete :) Takže, otvorte google maps, skrolnite na južnú časť Tichého oceána severo-východne od Brisbane v Austrálii, ... ešte východnejšie od Fiji a tam to máte, pridajte si tieto ostrovy do bucket listu !


Ako sme vôbec prišli k tej myšlienke ísť až tak ďaleko? Presne to bol dôvod, ďiaľka. Počas plánovania našej cesty okolo sveta sme vedeli, že chceme navštíviť najvzdialenejšie krajiny na opačnej strane zemegule z pohľadu Európy a vidieť miesta, kde nechodí až tak veľa turistov, aby sme vám mohli ukázať aj niečo nové, neobkukané.


Samoa vyhrala a my sme šťastní a vďační, že sme sa tak rozhodli, pretože sme sa tam cítili vítaní a boli sme doslova ohúrení pohostinnosťou a štedrosťou domácich, ich kultúrou a neskutočnou krásou prírody.


Západná Samoa (ako sa niekedy označuje) je nezávislá krajina tvorená dvoma hlavnými ostrovmi Upolu a Savai`i. Nemýľte si ju s Americkou Samoou (ťažko sa to skloňuje :D), ktorá je pridruženým teritóriom USA. Pevne verím, že sa vám niekedy podarí navštíviť tieto ostrovy a vidieť tú panenskú prírodu na vlastné oči. Ale ešte predtým ako sa tam vyberiete som vám chcela spísať zopár vecí, ktoré by ste mali vedieť a očakávať pred odchodom a ktoré vám pomôžu pri plánovaní, aby váš trip bol naozaj bez komplikácií a vy sa cítili uvoľnene...ako na dovolenke.


Tu to je:


  • Kedy je najlepšie ísť

  • Lokálna mena / Bankomaty

  • Transport z letiska

  • Preprava po ostrovoch

  • Internet

  • Transport medzi Upolu a Savai`i

  • Sprepitné

  • Ďalšie veci, ktoré treba očakávať

  • Tipy na ubytko
Kedy

Je najlepšie ísť


Samoa je tropický ostrov blízko rovníka, čo samozrejme znamená, že teplota je pomerne stála, ale počasie závisí od monzúnovej sezóny. Ak chcete menšiu pravdepodobnosť dažďa a garanciu nižšej vlhkosti, potom je dobré navštíviť ostrovy medzi júnom a septembrom. Mesiace medzi novembrom a aprílom spadajú do obdobia dažďov a väčšieho rizika vzniku cyklónov. Priemerná teplota celoročne je okolo 28-30 °C.I keď musím spomenúť, že my sme boli na Samoe začiatkom júla, čo je stred "obdobia sucha" a pršalo nám takmer každý deň v kombinácii s malou tropickou búrkou :D. Takže človek nikdy nevie, ale domáci nám sami hovorili, že to počasie bolo naozaj veľmi ojedinelé. My sme si však náš pobyt v tomto raji užili aj napriek dažďu :)Pro Tip: Pre najlepší zážitok na Samoe je dobré si čeknúť školské prázdniny v Austrálii a na Novom Zélande a plánovať pobyt mimo týchto dní. Pre austrálčanov a novozélanďanov je totiž Samoa celkom populárnou destináciou, keďže je to pre nich blízko.
Lokálna

Mena / Bankomaty
Lokálna mena na Samoe je Tala s medzinárodným kódom WST, ale !! bežne sa na cenovkách používa znak $ dolára. Je to dosť zmätočné a čo na začiatku viac mätie je, keď vám aj verbálne povedia cenu, napríklad 10 dolárov a popritom myslia 10 Tala. Tala totiž v samojskom jazyku znamená dolár. Takže pre istotu sa vždy uistite, ktorý dolár myslia.


Na ostrovoch nie je veľa možností platby kartou, ani za ubytovanie (okrem niektorých luxusných hotelov), preto vám odporúčam mať dostatok hotovosti. Lokálnu menu si môžete zameniť na letisku pri príchode, ale pripravte sa, že to bude drahé. Ak ste si práve pomysleli čo som to za cestovateľku, že radím vymieňať peniaze na letisku, kde je to spravidla najdrahšie, tak vedzte, že na Samoe iná možnosť nie je. Asi už len na vybraných hoteloch, kde si myslím, že by to bolo ešte drahšie.

My sme sa rozhodli peniaze vybrať z bankomatu, keďže máme Transferwise kartu, ale aj tak sme zaplatili poplatok okolo 15 $ (US dollars). Ak sa rozhodnete vyberať, vyberte hneď radšej vyššiu sumu. Vymeniť Tala mimo Samou je celkom obtiažne..no je to proste krajina na konci sveta :) Mimo letiska je ešte zopár bankomatov v hlavnom meste Apia a veľmi málo je ich na zvyšku ostrovov. Rozdiel v poplatku medzi bankomatom na letisku a v Apii nebol žiadny.


Ak sa pýtate na to, koľko hotovosti asi budete potrebovať, tak podľa našich záznamov výdavkov sme minuli okolo 1000 Eur ~ 3000 WST (2 osoby). To zahŕňa ubytovanie na 9 nocí (vrátane jedla - raňajky a večera), požičanie auta, benzín, lístky na trajekt, snacky cez deň, vstupy na atrakcie, SIM karta s dátami a drobné suvenýri.
Transport

z letiskaJediné letisko na Samoe pre oba ostrovy Upolu a Savai`i je Faleolo International airport. Je to malé letisko, ktoré prevádzkuje len pár príletov a odletov denne, vzdialené od hlavného mesta Apia približne 40 km.Dostať sa do mesta z letiska môže byť trošku obťiažne, ak to chcete na "lokálny štýl". Čítala som na viacerých stránkach, že by z letiska mal jazdiť lokálny bus za 6 WST, ktorý berie turistov do mesta a takisto shuttle bus (kyvadlový) zabezpečený hotelmi za 25 WST. Lokálny bus by mal stáť na hlavnej ulici nad areálom letiska a shuttle bus by mal čakať pred hlavným vchodom letiska podľa času príletov. Bohužiaľ tu neexistujú presne stanovené odchody autobusov ako u nás.

Samozrejme my keď sme vyšli von z letiska, tak žiadny autobus tam nebol, aj keď je pravda, že sme sa ešte zamotali v letiskovej hale pri vyberaní peňazí a kúpe SIM karty. Niektoré stránky dokonca písali, že letiskový personál popiera, žeby nejaký lokálny bus existoval.

Vrátila som sa teda do letiskovej haly sa spýtať na informácie aspoň na ten shuttle a povedali mi, že mám vyzerať van s nápisom "Samoa tourism authority". Hm, opäť neúspešne, ale po chvíli som zbadala čisto biely van, do ktorého nastupovali lokálny samojci a tak som sa za nimi rozbehla sa spýtať, či to je shuttle do mesta. Samozrejme nebol, ale ponúkli sa, že za 20 WST na osobu nás odvezú do Apie, keďže vo vane mali ešte miesto. Nakoniec z toho vysvitlo, že to boli zamestnanci turistického centra a dali nám veľa zaujímavých tipov, čo vidieť na ostrovoch, aké podujatia organizujú a porozprávali nám o ich kultúre. Celý stres ohľadom prepravy z nás opadol, dobre sme si pokecali a odviezli nás až pred naše ubytko.


Ak sa chcete vyhnúť takýmto problémom s dopravou, samozrejme si stačí zobrať taxík, ktorý by mal stáť okolo 80 WST. Taxikárov čakajúcich pred letiskovou halou je tam dosť. Pozor ale, taxíky nemajú taxametre, takže sa radšej dopredu dohodnite na cene predtým ako sadnete do auta.
Preprava

po ostrovochNa to aby ste si Samou užili čo najviac a videli všetko čo sa dá, hlavne z prírody, tak by ste si mali určite požičať auto. Ak sa pýtate či by nebola lepšia motorka, tak nie, pretože ste v trópoch, kde veľa prší. A popravde, požičovňu motoriek sme nenašli ani na nete a ani sme žiadnu nevideli počas nášho pobytu. Domácich tiež na motorke neuvidíte, takmer všetci jazdia na autách.

Avšak majte na pamäti, že veľa čerpacích staníc na ostrovoch nemajú. Dve určite sú v Apii a po jednej sme videli v blízkosti prístavov, odkiaľ chodí trajekt medzi ostrovmi. Na druhej strane sú to malé ostrovy, takže aj keď máte dojazd len 50km, pomerne rýchlo sa už k nejakej tej pumpe dostanete. Benzín vám vždy tankuje obsluhujúci personál (nemôžete si sami čapnúť) a je dobré nechať malé sprepitné (bežne to robili aj domáci).

InternetInternetové pokrytie na Samoe je relatívne ok. Hlavní proskytovatelia telco služieb sú BlueSky a Digicel. My keď cestujeme, tak skoro v každej krajine si kupujeme lokálnu SIM kartu len s dátami (bez voľných minút, ak je to možné). Je to asi najlepšia varianta pre cestovateľov, keďže veľa telco spoločností ponúka SIMky zamerané práve na turistov, ktorým stačí net na tých pár dní, čo sú v krajine.

Porovnaním oboch operátorov sme sa rozhodli pre Digicel, kde nám dali 6 GB za 20 WST / 7 Eur platných na 15 dní. SIMku si môžete kúpiť v Digicel kiosku priamo na letisku. Najnovšie zvýhodnené ponuky pre turistov si môžete čeknúť tu.

Transport medzi ostrovmi

Upolu a Savaii


Ak sa plánujete ísť pozrieť na oba ostrovy Upolu a Savai`i, musíte si zabezpečiť prepravu trajektom z prístavu Mulifanua (Upolu) do prístavu Salelologa (Savai`i). Trajekt je prevádzkovaný spoločnosťou Samoa Shipping corporation, ktorá poskytuje transport 3x denne v oboch smeroch. Aktuálne časy si môžete overiť na ich oficiálnych stránkach. Cena trajektu záleží od toho, či idete iba ako peší, alebo chcete prepraviť aj vaše požičané auto. Pre osobu bez auta lístok stojí 12 WST (24 WST spiatočný) a kúpite ho priamo v prístave (Mulifanua alebo Salelologa). Ak idete autom, lístok stojí 80 WST vrátane šoféra (160 WST spiatocný). Určite odporúčam tento lístok kúpiť dopredu, pretože trajekt býva často plný pre autá a je tam veľká šanca, že by ste sa naň nedostali v deň keď chcete. Bohužiaľ na oficiálnej stránke prepravnej spoločnosti síce odkaz (tlačítko) na kúpu lístka majú, ale nefunguje :( Takže najlepšie čo môžete spraviť je požiadať požičovňu aút, od ktorej si budete auto brať, aby vám ten lístok kúpila a vy im to zaplatíte pri vyzdvihnutí auta. To isté sme spravili aj my a neúčtovali si žiadny poplatok navyše. Ešte raz upozornenie (!) lístok spolujazdca, prípadne ďalších osôb v aute nie je zarátaný v cene prepravy vozidla, tam je zarátaný len šofér. Ostatné osoby si môžu kúpiť lístok priamo v prístave aj v deň odchodu.

Sprepitné


Vo všeobecnosti sa na Samoe dávať sprepitné neočakáva ani nie je vyžadované, ale ak sa cítite hýčkaní nadštandartnou službou, tak samozrejme sprepitné nechať môžte, ľudia to určite ocenia. Stretli sme sa naozaj iba s jedným prípadom, kedy sprepitné je praktizované aj domacim obyvateľstvom, a to bolo na čerpacích staniciach obsluhujúcemu personálu, ktorý vám natankuje (ako som už spomínala, sami si tankovať nemôžete).


Ostatné

Veci, čo treba očakávať

VEREJNÉ PLÁŽE

Musím vás varovať hneď na začiatku, aby ste sa vyhli sklamaniu. Samoa nemá veľa verejných pláži okolo pobrežia. Vo väčšine prípadov všetky nádherné pláže na ostrove vlastní niekto, kto poskytuje na danom mieste aj ubytovanie, to znamená, že pláž proste patrí niekomu a vy si tam nemôžete len tak prísť. Zvyšok pobrežia je chránené proti povodniam skalami a vreciami s pieskom, čiže tiež si len tak hocikde nezastanete a neľahnete pod palmy, aby ste sa osviežili v mori. Na druhej strane tie pláže s ubytovaním sú neskutočne krásne s bielym pieskom a čistučkou modrou vodou.